reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© XTPL Przemysł elektroniczny | 06 czerwca 2017

XTPL wchodzi na NewConnect

Spółka XTPL, która rozwija technologię ultraprecyzyjnego druku nanomateriałów i stworzyła prototyp drukarki laboratoryjnej, wchodzi na NewConnect. Zapisy na akcje rozpoczynają się 9 czerwca i potrwają do 19 czerwca.
Firma chce pozyskać do 10 mln złotych. Przeznaczy je na rozwój nowych laboratoriów, których zadaniem będzie m.in. bliska współpraca z klientem nad rozwojem technologii umożliwiającym jej zastosowanie w przemyśle, oraz rozpoczęcie sprzedaży technologii XTPL na rynku światowym. Spółka oferuje rozwiązanie, które jest innowacyjne w skali globalnej i pozwala na drukowanie linii o szerokości nawet poniżej 150 nanometrów, czyli ponad 400 razy węższych niż standardowo stosowane techniki druku cyfrowego czy sitodruku.

Technologia XTPL umożliwia wytwarzanie ultracienkich i transparentnych linii przewodzących prąd elektryczny, które mogą zostać wykorzystane m.in. w produkcji nowej generacji warstw TCF (Transparent Conductive Films) stosowanych w branży producentów paneli fotowoltaicznych, wyświetlaczy, ekranów dotykowych oraz elastycznej elektroniki.

- Według najnowszych danych rynek TCF jest dziś wart nawet 6 mld dolarów, a możliwości jego wzrostu są dobrze oceniane. Ważnym komponentem wzrostowym będą na pewno ogniwa fotowoltaiczne, których rynek rośnie niemal 25% rocznie. Eksperci szacują też, że do 2050 roku energia słoneczna stanie się największym źródłem energii elektrycznej na świecie. Unikalne przewagi technologii XTPL, takie jak wysoka transparentność czy niska cena, umożliwią odegranie istotnej roli na tym rynku. W przypadku wyświetlaczy dzisiejszy standard technologiczny TCF przestaje już wystarczać i producenci coraz intensywniej rozglądają się za alternatywami, a nasza technologia dobrze wpisuje się w ich potrzeby – mówi dr Filip Granek, CEO XTPL.

Spółka część pieniędzy ze sprzedaży akcji przeznaczy na rozwój nowych laboratoriów, w których będzie dostosowywać technologię już do konkretnych zastosowań przemysłowych, ale również badać możliwości wykorzystania jej w zupełnie nowych obszarach, m.in. z zakresu elektroniki drukowanej, mikroelektroniki, biosensorów, nano- oraz mikrofotoniki, tzw. smart windows i zabezpieczeń antypodróbkowych.
Głównym atutem technologii XTPL jest możliwość wytworzenia ultraprecyzyjnych struktur metodą, która jest skalowalna i może być tania. Co ważne – technologia ta może zostać wykorzystana w wielu różnych dziedzinach. Spółka udostępniła właśnie pierwszy na świecie prototyp drukarki laboratoryjnej do taniego drukowania ultracienkich linii przewodzących prąd, dedykowany technologom z działów R&D, którzy będą mogli wykorzystywać metodę XTPL w swoich pracach badawczo-rozwojowych, poszukując tym samym nowych jej zastosowań. Prototyp drukarki zaraz po swojej premierze na targach Printed Electronics Europe został nagrodzony przez kapitułę, w której zasiadają przedstawiciele największych firm z branży elektroniki drukowanej.

XTPL będzie dostarczać odbiorcom kompleksowe rozwiązanie technologiczne, czyli urządzenia (drukarki laboratoryjne oraz drukarki przemysłowe) i nanotusze umożliwiające produkcję TCF. Taka strategia biznesowa zapewni firmie dwojaki przychód – jednorazowy (drukarki) i powtarzalny (tusze).

XTPL jest zwycięzcą i finalistą wielu konkursów w Polsce i za granicą. Firma wygrała pierwszą polską edycję organizowanego przez MIT Enterprise Forum Poland akceleratora na licencji Massachusetts Institute of Technology; zdobyła także jeden z największych grantów w drugiej edycji konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

XTPL został też niejednokrotnie doceniony na arenie międzynarodowej. Otrzymał jako jedna z nielicznych polskich spółek prestiżowy europejski grant SME Instruments. Jako pierwsza polska firma został finalistą uznanego konkursu fotonicznego IPho Venture Summit w Bordeaux, we Francji. XTPL jest też pierwszą i jedyną spółką, która reprezentowała nasz kraj w finale międzynarodowego konkursu Climate Venture Summit we Frankfurcie, w Niemczech.

Niezwłocznie po zakończeniu oferty spółka zamierza ubiegać się o wprowadzenie akcji na NewConnect.

Źródło: XTPL
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 11 2018 12:47 V11.8.0-1