reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 18 maja 2017

Sterowanie domem za pomocą gestów

Polska firma Fibaro stworzyła rewolucyjną technologię do obsługi inteligentnego domu – sterowanie systemem odbywa się za pomocą gestów.

Do tej pory koncepcja inteligentnego domu opierała się na ekosystemie opartym o korzystanie z fizycznych urządzeń: specjalnych przycisków, pilotów zdalnego sterowania, smartfonów czy tabletów. Fibaro zaproponowało natomiast technologię, która przynajmniej z pozoru umożliwia sterowanie domem bez jakichkolwiek gadżetów, po prostu za pomocą gestów. Kilka nieskomplikowanych ruchów pozwala na zapalenie światła, zamknięcie rolet, przystosowanie domu do oglądania telewizji czy odwrotnie – rozbudzenia domowników po nocnym odpoczynku. Tak naprawdę jednak możliwości sterowania gestami są znacznie większe i zależą w dużej mierze od wyobraźni i chęci użytkownika, który zaprogramuje odpowiednie akcje. – Sterowanie ruchami to następny krok w koncepcji inteligentnego domu, który usprawni życie naszym klientom. Sami dokładnie wiemy, że chcąc zapalić światło, jeszcze kilka lat temu używaliśmy zwykłych wyłączników, które do dzisiaj stosowane są z powodzeniem. Jakieś 4–5 lat temu Fibaro zaproponowało aplikację, za pomocą której możemy wykonywać te same funkcje. Teraz poszliśmy jeszcze o krok do przodu. Sterowanie gestami jest następnym elementem interakcji z użytkownikiem ¬– mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Krzysztof Banasiak, członek zarządu firmy Fibaro.
Sterowanie gestem to innowacja, która będzie doskonalona przez kolejne lata. Fibaro zapowiada jednak, że na tym nie koniec – na horyzoncie rysuje się już koncepcja sterowania głosem. – Sterowanie gestami jest następnym krokiem, by ulepszyć życie, poprawić komfort życia i bezpieczeństwa naszych użytkowników. W niedalekiej przyszłości przedstawimy również integrację z systemami do sterowania głosem. Jest to pokłosie dość długiej i owocnej współpracy z Amazonem – komentuje Krzysztof Banasiak.
Technologia sterowania gestami firmy Fibaro opiera się na czujniku Swipe, który wykrywa nie tylko proste ruchy, lecz także całe ich kombinacje. Sensor skutecznie interpretuje nawet najbardziej rozbudowane komendy, dzięki czemu użytkownik może spersonalizować je w zależności od własnych potrzeb. Instalacja całego systemu zajmuje zaledwie jeden dzień. – Cały ekosystem Fibaro jest ekosystemem nieinwazyjnym. Możemy go w bardzo prosty i tani sposób zamontować w starych mieszkaniach, nowych deweloperskich mieszkaniach, domach i innych budynkach użyteczności, chociażby biurach, bez konieczności kładzenia dodatkowego okablowania. System jest całkowicie bezprzewodowy, co powoduje, że jego instalacja jest bardzo szybka. Zainstalowanie systemu w jednym domu wraz z jego pełną konfiguracją trwa zaledwie jeden dzień – wyjaśnia Krzysztof Banasiak. Jak deklaruje producent, Swipe to kontroler, który nie tylko zapewni komfort, lecz także odciąży od codziennych czynności, pozwalając zaoszczędzić użytkownikowi cenny czas. Urządzenie może być zasilane za pomocą czterech baterii AA lub przewodowo poprzez złącze Micro USB. – Dążymy do tego, żeby system sam uczył się zachowań klientów i sam wykonywał takie reakcje, jakich użytkownik aktualnie potrzebuje. Na przykładzie mojego domu, gdzie codziennie rano, gdy się budzę, mam ustawioną scenę, podczas której otwierają mi się wszystkie rolety, włącza się radio i czajnik, żeby zagrzać wodę na herbatę bądź kawę. Bardzo użyteczny przykład tego, do czego dążymy – de facto dom ma się stać bardziej przyjazny i komfortowy – podsumowuje Krzysztof Banasiak. Źródło: Newseria Innowacje
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 12 2020 12:15 V18.6.4-1