reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© MNiSW Przemysł elektroniczny | 21 kwietnia 2017

Transport: trzy polskie miasta wdrożą rozwiązania z Politechniki Warszawskiej

Na ulicach Rzeszowa, Katowic i Łodzi już wkrótce zacznie funkcjonować oryginalna polska koncepcja innowacyjnego systemu transportu miejskiego. Wczoraj w MNiSW prezydenci trzech miast podpisali list intencyjny w tej sprawie.
Nowe rozwiązania transportowe zostały opracowane w Politechnice Warszawskiej przez zespół pod kierownictwem prof. dra hab. inż. Włodzimierza Choromańskiego w ramach projektu „ECO-Mobilność”. Już na etapie prac włodarze niektórych miast wyrazili zainteresowanie wdrożeniem rozwiązań polskich naukowców.

Projekt „ECO-Mobilność” opiera się na kilku podstawowych założeniach. Pojazdy są napędzane energią elektryczną, są inteligentne i autonomiczne, a więc poruszają się bez udziału motorniczego, a także integrują te rozwiązania z technologią pojazdów torowych. Są one również modułowe, co pozwala na ich dostosowanie w zależności od charakterystyki miejsca, w którym pracują.

W liście intencyjnym prezydenci miast zadeklarowali, że pierwszym krokiem we wdrażaniu innowacyjnego systemu będzie budowa demonstrantów. Są to krótkie odcinki linii, które w normalnych warunkach typowych dla funkcjonowania transportu miejskiego posłużą do sprawdzenia ich niezawodności i bezpieczeństwa. Nad szczegółowymi rozwiązaniami pracować będą – wedle zapowiedzi włodarzy – naukowcy nie tylko z Politechniki Warszawskiej, a także z Politechnik Rzeszowskiej, Śląskiej i Łódzkiej.

Pojazdy przyszłości, które sygnatariusze listu chcieliby widzieć na ulicach miast powinny się charakteryzować m.in. następującymi cechami:
  • być lokalnie zeroemisyjne lub niskoemisyjne,
  • cechować się małym poborem energii,
  • mieć jak największy zasięg na jednym „tankowaniu”,
  • wykorzystywać techniki np. sztucznej inteligencji do automatycznego prowadzenia systemów,
  • zapewniać dobry komfort jazdy,
  • być odporne na ataki terrorystyczne,
  • wykazywać się efektywnością transportową.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 19 2018 10:20 V10.9.5-2