reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 13 kwietnia 2017

Scalak OmniChip zabezpieczy płatności

Polska firma opracowała innowacyjne narzędzie, które zabezpieczy zbliżeniowe karty płatnicze przed kradzieżą środków finansowych.

Polska firma OmniChip z Grupy Atende Software zaprojektowała autorski układ scalony chroniący przed kradzieżą środków finansowych z kart płatniczych oraz danych z kart identyfikacyjnych i dostępowych. Układ pomyślnie przeszedł już testy produkcyjne, a w ciągu sześciu miesięcy zostanie wprowadzony na rynek. Karty zbliżeniowe to wygodna i popularna usługa, z której korzysta coraz większa część społeczeństwa - Polska jest drugim krajem w Europie pod względem jej popularności. Jak dotąd, nie pojawił się jednak na rynku produkt, który skutecznie chroniłby użytkowników tej technologii przed nielegalnym odczytem danych i kradzieżą środków finansowych. Popularne są natomiast mity na temat zabezpieczeń - na przykład taki, że kilka kart zbliżeniowych umieszczonych w portfelu wzajemnie zakłóca sygnał i stanowi naturalną ochronę. Dotychczas powstało kilka metod tzw. pasywnych zabezpieczeń, które bazują na ekranujących właściwościach niektórych materiałów. W takim przypadku, blaszki, czy aluminiowe nakładki montowane są w portfelu lub występują w formie etui. Ich skuteczność zależy od szczelności okrycia chronionej karty. Na rynku pojawiły się również tzw. zabezpieczenia aktywne - urządzenia emitujące w sposób ciągły sygnał zakłócający komunikację czytnika i karty. Wadą tych rozwiązań jest konieczność zapewnienia zasilania z baterii, albo bardzo ograniczony zasięg działania.
Jak działa układ scalony firmy OmniChip chroniący przed kradzieżą środków finansowych? W momencie, gdy podejmowana jest próba odczytu danych z karty zbliżeniowej, uaktywniony zostaje układ scalony, który generuje sekwencję zakłócającą komunikację pomiędzy czytnikiem a kartą. Układ nie wymaga zasilania bateryjnego - energia konieczna do działania pozyskiwana jest z pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez czytnik. Układ zaprojektowano tak, by zapewniał ochronę w dużym zakresie odległości, a także w różnych ułożeniach względem innych kart i czytnika. Autorski układ scalony pomyślnie przeszedł już testy produkcyjne. W ciągu dwóch miesięcy opracowana zostanie finalna postać produktu - karta, której debiut rynkowy planowany jest za pół roku.
- Zaprojektowanie pierwszego, autorskiego układu scalonego to ważny i przełomowy moment dla naszej firmy. Wierzymy, że nasz produkt znacznie poprawi bezpieczeństwo korzystania z kart płatniczych, a korzyści z niego będą czerpać zarówno klienci indywidualni, jak i sektor bankowy, który zainteresowany jest ograniczeniem skali nadużyć. Obecnie przechodzimy do kolejnej fazy wprowadzania produktu na rynek - rozpoczynamy poszukiwanie partnera do szerokiej dystrybucji naszych kart wśród tych, którzy chcieliby mieć pewność, że ich dane i środki finansowe na koncie są zawsze odpowiednio zabezpieczone - mówi Tomasz Pomorski, prezes OmniChip. OmniChip to polska spółka zajmującą się projektowaniem układów scalonych wielkiej skali integracji. Celem firmy jest projektowanie i rozwój układów mikroprocesorowych znajdujących zastosowanie w monitorowaniu, zarządzaniu i optymalizacji wykorzystania energii. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w technologii NFC (Near Field Communication), wykorzystywanej m. in. w kartach płatniczych oraz w projektowaniu układów scalonych, jest jednym z nielicznych podmiotów na rynku polskim działających w zakresie projektowania układów scalonych. Źródło: informacja prasowa
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 04 2020 10:54 V18.6.10-1