reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© rangizzz dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 18 kwietnia 2017

Wykład Henkla podczas TEC Warszawa 2017

Nikogo nie trzeba raczej przekonywać, że właściwe zarządzanie ciepłem to jedna z istotniejszych kwestii w elektronice. Jak poprawiać efektywność w tym obszarze? Podczas TEC Warszawa 2017 opowie o tym ekspert firmy Henkel.
Do kolejnej edycji targów i konferencji TEC Warszawa 2017 pozostał już niewiele ponad miesiąc. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej imprezy, która odbędzie się 25 maja w hotelu Double Tree by Hilton (darmowa rejestracja możliwa jest pod tym linkiem).

Wykład „Rozpraszanie ciepła w wymagających aplikacjach” zaprezentuje Bogusław Bartosz, Henkel Group Product Manager – MCC, który opowie o tym, jak zarządzać ciepłem w układach elektronicznych, przedstawiając produkty o szczególnych właściwościach termoprzewodzących. Zapraszamy do lektury wywiadu z ekspertem firmy MCC dla produktów Henkla.

evertiq.pl: - Jakie to są materiały o szczególnych właściwościach termoprzewodzących?

- Bogusław Bartosz, Henkel Group Product Manager: - Są to materiały, które zmieniają fazę w czasie przewodzenia ciepła: pod wpływem określonej temperatury, najczęściej w granicach 45-60 st. C, materiały te zmieniają stan skupienia i z fazy stałej przechodzą w fazę półpłynną. Dzięki temu lepiej wypełniają wszelkie nierówności powierzchni, do których przylegają. W praktyce nie ma bowiem powierzchni idealnie gładkich, zawsze są nieco chropowate i właśnie półpłynna substancja wypełnia te nierówności, zapewniając lepsze przewodzenie ciepła.

- Czy takie materiały są od dawna znane w elektronice?

- Tak, znamy je już od jakiegoś czasu, można tu mówić o przedziale 5-10 lat. Najpierw zaczęto jest stosować w Stanach Zjednoczonych, potem wprowadzano do krajów europejskich, takich jak Niemcy, Francja czy Holandia, ale w Polsce nie są zbyt mocno rozpowszechnione. Moim zdaniem nie wynika to z niechęci do tego typu rozwiązań, ale bardziej z niewiedzy, że one w ogóle istnieją. Tymczasem potrzeba stosowania takich materiałów jest ogromna – ciepło może być destrukcyjne dla układów elektronicznych i odpowiednie nim zarządzanie jest niezwykle istotne.

- Gdzie stosuje się takie materiały?

- Ogólnie w aplikacjach wymagających zastosowania większych mocy – HPE (High Power Electronics). Głównie chodzi tu o przemysł, a nie np. o elektronikę konsumpcyjną. Jeśli chodzi o rynek polski, można tu wymienić trzy główne sektory: kolejnictwo, energetykę wiatrową i oświetlenie LED wysokiej mocy. Dzięki zastosowaniu materiałów o szczególnych właściwościach termoprzewodzących, można wydłużyć żywotność urządzeń nawet dziesięciokrotnie. Pamiętając, że mówimy zmniejszeniu awaryjności takich produktów jak wiatrak czy wagon, pociąga to za sobą olbrzymie oszczędności.

Innym obszarem, w którym takie materiały są bardzo przydatne są pojazdy elektryczne, szczególnie w samochodach wyposażonych w system start-stop, który samoczynnie wyłącza silnik, gdy np. zatrzymujemy się na światłach, a potem automatycznie go uruchamia, gdy zdejmujemy nogę ze sprzęgła.

- Do kogo skierowany jest wykład?

- Przede wszystkim dla inżynierów, szczególnie tych, którzy zajmują się elektroniką pracującą na większych mocach.

- Dziękuję za rozmowę!

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2