reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 10 kwietnia 2017

Elmodis pozyskał 20 mln PLN

Krakowski startup Elmodis pozyskał blisko 20 milionów złotych od Intel Capital, SET Ventures oraz Innovation Nest.

Elmodis, krakowski startup działający w obszarze przemysłowego internetu rzeczy (Industrial Internet of Things), pozyskał inwestycję na blisko 20 milionów złotych od funduszy Intel Capital, SET Ventures oraz Innovation Nest. Spółka zamierza przeznaczyć fundusze przede wszystkim na zwiększenie produkcji, dalszy rozwój produktu oraz powiększenie zespołu. - Od samego początku działań związanych z szukaniem finansowania zdecydowaliśmy, że chcemy pozyskać dla Elmodis inwestorów, którzy nie tylko rozumieją specyfikę naszego rozwiązania i rynku, ale także mogą zapewnić nam wsparcie merytoryczne. Wszyscy trzej inwestorzy biorący udział w tej rundzie spełniają nasze kryteria z nawiązką – powiedział Artur Hanc - CEO i współzałożyciel Elmodis . Elmodis stworzył zintegrowany system składający się ze sprzętu pomiarowego wraz z wbudowanymi algorytmami diagnostycznymi oraz oprogramowania w chmurze, który monitoruje i analizuje w czasie rzeczywistym pracę maszyn przemysłowych napędzanych silnikami elektrycznymi, wyłącznie na podstawie pomiarów parametrów elektrycznych. Dzięki temu rozwiązaniu system Elmodis wykrywa usterki maszyn zanim przerodzą się w awarie, a także umożliwia oszczędności dzięki optymalizacji pracy monitorowanych maszyn.
- Elmodis to firma z fantastycznym produktem i ogromnym potencjałem. Czwarta rewolucja przemysłowa jest już faktem, dzieje się na naszych oczach i wpływa na wiele kluczowych procesów w różnych gałęziach przemysłu. Elmodis jest częścią tej ogromnej zmiany, wykorzystując m.in. rozwój technologii sensorów i możliwości analizy gromadzonych dzięki nim danych (tzw. “big data”) oraz uczenie maszynowe. Dzięki tej inwestycji, firma będzie mogła kontynuować szybki wzrost w Polsce oraz rozpocząć ekspansję na rynki zagraniczne – powiedział Marek Kapturkiewicz, partner w Innovation Nest.
Dane dostarczane przez Elmodis umożliwiają producentom maszyn obniżenie kosztów napraw gwarancyjnych oraz budowę lepszych produktów. Użytkownicy końcowi maszyn, w większości duże zakłady przemysłowe, mogą z kolei zmniejszyć zużycie energii elektrycznej dzięki optymalizacji pracy maszyn oraz zapobiec awariom spowodowanym przez nieprawidłową eksploatację i serwis. Obecnie stosowane systemy monitorowania maszyn opierają się głównie na pomiarach drgań oraz temperatury. Ich zastosowanie jest przez to ograniczone do niektórych typów maszyn, a ponadto tego typu systemy są zazwyczaj drogie w instalacji. W odróżnieniu od nich, system Elmodis może być zainstalowany niewielkim kosztem na każdej nowej lub już pracującej maszynie napędzanej silnikiem elektrycznym. Głównym rynkiem dla Elmodis jest w tym momencie Polska, ale spółka współpracuje też przy projektach z kalifornijskim instytutem EPRI (Electric Power Research Institute), które umożliwią wprowadzenie technologii Elmodis na rynek amerykański. Elmodis funkcjonuje na szybko rozwijającym się rynku przemysłowego internetu rzeczy, który wg najnowszych prognoz ma osiągnąć wartość prawie 200 miliardów dolarów do 2022 roku. Jest on też bardzo atrakcyjny dla inwestorów, którzy w samym 2016 roku zainwestowali 2,2 mld USD w 321 transakcjach (dane CB Insights). - Jesteśmy świadkami niezwykle szybkiego wzrostu liczby inteligentnych i połączonych z internetem urządzeń i maszyn. Wraz z kolejnymi wdrożeniami technologii Internetu Rzeczy (IoT), inteligentne fabryki przesyłają ogromne ilości danych do centrów danych i do chmury. Następnie informacje te są analizowane i przyczyniają się do poprawy efektywności finansowej i operacyjnej przedsiębiorstw. Dlatego też inwestujemy w firmy takie jak Elmodis, których rozwiązania z obszaru przemysłowego IoT mają ogromny potencjał, by wpłynąć na sposób pracy zakładów przemysłowych. Bardzo cieszy nas perspektywa współpracy z Elmodis przy wdrożeniach ich rozwiązania w szerszym spektrum zastosowań przemysłowych, a także przy dalszym rozwoju ich produktu – skomentował Marcin Hejka, wiceprezes i członek Komitetu Inwestycyjnego Intel Capital, dyrektor zarządzający Intel Capital w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) oraz w Indiach.
reklama
January 26 2021 10:57 V18.15.16-2