reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PixabayGeralt Przemysł elektroniczny | 05 kwietnia 2017

Sonel chce się rozwijać w Indiach i USA

W ocenie zarządu Sonela, oba rynki mają duży potencjał. O zyski powalczy także spółka zależna Foxytech, która ma nową strategię działania.
W 2016 roku skonsolidowane przychody Sonela spadły o niespełna 10% w ujęciu r/r do 81,7 mln zł. Różnie wyglądała struktura geograficzna sprzedaży. Na trudnym rynku w kraju, który borykał się ze spadkiem produkcji budowlano-montażowej i inwestycji przychody obniżyły się o 7% do 47 mln zł. W dwucyfrowym tempie zwiększono natomiast sprzedaż do Unii Europejskiej (+21,5%). Spółka wiąże duże nadzieje z dalszym rozwojem eksportu.

- W 2017 roku nadal będziemy mocno rozwijać działalność spółki w Indiach widząc tam duży potencjał. Oczywiście liczymy na spółkę w USA, gdzie po okresie przygotowań powinniśmy uzyskiwać znaczące przychody – ocenie w raporcie rocznym Krzysztof Wieczorkowski, prezes Sonela.

Zeszłoroczny wynik końcowy spółki w Indiach był na niewielkim minusie, ale sprzedaż sięgnęła 2,6 mln zł. Sonel przewiduje, że w tym roku podmiot ten wypracuje zysk. W Stanach Zjednoczonych utworzono spółkę Sonel Test and Measurement Inc. Zarząd Sonela już wcześniej na łamach Akcjonariat.pl oceniał, że w drugim roku działalności amerykańska spółka będzie zarabiać. O zyski powalczy inna firma z grupy - Foxytech, która ubiegły rok zakończyła ze stratą. Spółka bez powodzenia brała udział w przetargach na dostawę liczników. W 2017 roku ma nadal ubiegać się o kontrakty na rynku polskim. Plany są jednak szersze.

- Zarząd Foxytech opracował nową strategię opartą o zaawansowane technologie dla rynku mieszkaniowego i będzie starał się uzyskać rentowność, prowadząc sprzedaż w tym zakresie, równolegle z oferowaniem liczników energii elektrycznej – dodaje prezes Sonela.

W zeszłym roku zysk netto grupy obniżył się z 12,1 mln zł do 9,25 mln zł ( w ujęciu jednostkowym z 12,1 mln zł do 8,5 mln zł). Sonel chce nadal dzielić się zyskiem z akcjonariuszami. Kilka dni temu zarząd zarekomendował tegoroczną dywidendę w wysokości 0,25 zł na akcję. Spółka od lat dzieli się zyskiem z akcjonariuszami – w ostatnich trzech dywidenda wahała się w przedziale 0,30-0,60 zł.

Źródło: akcjonariat.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2