reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© edhar yralaits dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 06 marca 2017

PGZ zacieśnia współpracę z Leonardo

2 marca br. w Rzymie została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową SA i włoskim koncernem Leonardo w ramach programów śmigłowcowych.

Współpraca PGZ i Leonardo Company dotyczy określenia obszarów potencjalnej kooperacji przemysłowej i biznesowej w zakresie programów śmigłowcowych, ujętych w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP.
Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową SA i Leonardo Company to kolejny krok w stroną zacieśnienia współpracy pomiędzy PGZ i włoskim partnerem, która rozpoczęła się w 2015 roku.
– Najnowsze porozumienie zostało podpisane zaledwie kilka miesięcy po ogłoszeniu ustanowienia partnerstwa strategicznego pomiędzy Leonardo i PGZ. W toku tej współpracy polski przemysł obronny, zawierający w sobie również zakłady PZL-Świdnik, stanowiące część Grupy Leonardo, odniesie korzyści z największego możliwego zaangażowania w program dostarczania kolejnego wojskowego śmigłowca, zakładającego transfer technologii oraz stworzenie wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w kraju. Wiązałoby się to również z rozszerzeniem bezpieczeństwa narodowego poprzez wsparcie bardziej efektywnych i niezawodnych usług związanych z cyklem życia produktu – powiedział Mauro Moretti, prezes i dyrektor generalny Leonardo. Przedmiotem umowy jest zacieśnienie współpracy pomiędzy Grupą PGZ i Leonardo w zakresie ewentualnych dostaw śmigłowców, które włoski koncern oferuje polskiemu Ministerstwu Obrony Narodowej. Są to śmigłowce AW 149, AW 101 oraz W-3PL „Głuszec”. Umowa zakłada, że jeżeli Inspektorat Uzbrojenia MON wybierze ofertę Leonardo w bieżącym postępowaniu prowadzonym przez Inspektorat Uzbrojenia MON, spółki wchodzące w skład Grupy PGZ będą miały udział w serwisowaniu i produkcji śmigłowców. Oznacza to także rozszerzenie kompetencji przemysłowych spółek z Grupy PGZ w zakresie obsługi lub produkcji elementów, systemów lub poziomów wybranego śmigłowca. W programie współpracy uwzględniono udział szeregu spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, m.in. Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2, Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL – Kalisz”, Przemysłowego Centrum Optyki, PIT-Radwaru, Zakładów Mechanicznych „Tarnów”, Mesko oraz Centralnego Wojskowego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego. Źródło: PGZ
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 09 2020 11:27 V18.6.11-2