reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© AMD Technologie | 28 lutego 2017

AMD przebija Intela swoim nowym procesorem

AMD walczy o rynek procesorów x86. Jednak nie jest to prztyczek w nos Intela, a raczej solidny cios. Nowe procesory, oparte o rdzenie Zen, są bardzo wydajne, przebijając niemało w testach flagowce Intela.

Firma AMD najwyraźniej nie wycofała się z wyścigu i walki o rynek procesorów x86. Ich najnowszy procesor, Ryzen 7, ma przebijać ofertę Intela pod względem wydajności, a także ceny, jak to w przypadku AMD bywa. Na rynku pojawić się mają lada dzień, bo 2 marca. Na poniższym filmie można zobaczyć prezentację nowego produktu AMD:
Ryzen 7 to nowa linia procesorów AMD, zaprojektowana z myślą o maszynach stacjonarnych. Odbiorcami mają być wymagający klienci, tacy jak gracze, entuzjaści, twórcy. Do nich skierowana jest jednostka flagowa oparta na platformie AM4, wykorzystująca 8 wydajnych rdzeni, mogących operować na 16 wątkach jednocześnie. Oznaczony został jako Ryzen 7 1800X. Jego energooszczędnym odpowiednikiem ma być Ryzen 7 1700, również ośmiordzeniowa jednostka, lecz o niższym zużyciu energii. Testy porównawcze z flagowym procesorem Intela: Core i7-6900K wykonano z wykorzystaniem Cinebench R15, podczas wykonywania zadań wielowątkowych oraz przetwarzania video (transcoding). Porównano też wydajność w grach, generując obraz w rozdzielczości 4K. W tych testach, układ AMD okazał się być efektywniejszy o 9-10%. Gorzej jednak wypadł w testach min. PCMark8, wykazując taką samą wydajność, a w niektórych testach (określane jako zadania domowe) nawet o do 3% gorszą sprawność. Warto jednak zaznaczyć, że układ AMD jest tańszy od propozycji Intela. Znacznie lepiej na tle swojego konkurenta ( Core i7-7700K) wypada Ryzen 7 1700, oferując zysk w wydajności sięgający nawet 46% (choć w jednym teście okazał się być o 10% słabszy – Spec ViewPERF). Nowe rdzenie określono mianem ‘Zen. Jak zapowiadano, to następca Excavator. Jednak inżynierowie przeszli samych siebie. Zamiast zakładanej 40% poprawy wydajności, nowe rdzenie są o 52% efektywniejsze, od swojego poprzednika. Nowe rdzenie mają być produkowane przy wykorzystaniu technologii 14 nm, w zakładach GlobalFoundaries. Producent oferuje projektantom płyt głównych stosowne wsparcie, w tym przykładowe projekty (ponadhttps://admin.soulfulnet.com/news/preview.do?newsId=&con=7# 80) z wykorzystaniem gniazd AM4. Jednak AMD zapewnia, że klienci nie będą mogli narzekać na wybór. Powstaje więc pytanie, czy dzięki takiemu manewrowi AMD, Intel obniży ceny swoich produktów, serii i7? Jak na razie, procesory te stanowiły propozycje dla dość wąskiej grupy odbiorców, jak zapewnia Nathan Brookwood, dyrektor Insight64. AMD otwarcie przyznaje, że pragnie zrobić małe zamieszanie na rynku procesorów i zawalczyć o swoją pozycję. Ceny najmocniejszych jednostek zaczynać się mogą od 300 USD i sięgać mają nawet 500 USD. Jednakże w planach ma być wypuszczenie także tańszych, nieco słabszych jednostek cztero- i sześciordzeniowych, w cenach od 100 do 260 USD. One również będą wykorzystywać najnowsze rdzenie Zen.
reklama
reklama
September 20 2021 15:21 V18.22.20-2