reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 15 października 2009

Acer wyprzedził Dell!

Według ostatniego raportu Gartner, regiony Azji/Pacyfiku oraz USA wykazują bardzo wyraźne oznaki ożywienia rynku, jednak region EMEA wciąż tkwi w stagnacji.
W 3Q.2009 światowa produkcja PC przekroczyła oczekiwania analityków i osiągnęła poziom 80.9 mln sztuk, co stanowi wzrost o 0.5% w stosunku do 3Q.2009. Wcześniej Gartner przewidywał spadek rynku o 5.6%. W stosunku do 2Q.2009, dostawy wzrosły o 18%, co przekracza standardowe cykliczne zmiany w 3Q w stosunku do 2Q.

Hewlett-Packard wciąż pozostaje liderem rynku, a wielkość jego produkcji wzrosła o 9%. W szczególności HP odczuwa ożywienie rynków w regionie Azji, a w szczególności w Chinach. Na terenie EMEA (Europe, Middle East, Africa), sprzedaż HP zmalała, jednak w tempie mniejszym, aniżeli spadek całego rynku lokalnego. W górę wystrzelił Acer, którego sprzedaż skoczyła o 23.6%, co pozwoliło mu wyraźnie wyprzedzić drugiego do tej pory Dell.Rynki regionalne
Po trzech kolejnych kwartałach, w których sprzedaż spadała w porównaniu do analogicznych okresów roku poprzedniego, dostawy na rynek USA wzrosły o 3.9%, osiągają poziom 17.8 mln sztuk. Dell utrzymał wiodącą pozycję na rynku USA, mimo spadku o 8.9% w 3Q roku.
Z kolei region EMEA odnotował dwucyfrowy spadek w porównaniu do 3Q.2008; -10.1%, osiągając tym samym wielkość 26 mln sztuk. Najsłabszym regionem był Europa Środkowo-Wschodnia, w dalszym rzędzie Europa Zachodnia, Bliski Wschód i Afryka. W szczególności, należy podkreślić słabość segmentu komputerów dla firm, co dotyczy zarówno desktopów, jak i notebooków. Dobre wyniki odnotował jedynie segment komputerów dla osób indywidualnych w Europie Zachodniej, którego wzrost kreowany był przez rosnący popyt na netbooki.

Dostawy w regionie Asia/Pacific wyniosły 25.2 mln sztuk, o 16.1% więcej niż rok wcześniej. Silne odbicie spowodowane było przede wszystkim rosnącym popytem na terenie Chin i rynkach Południowo Wschodniej Azji. W samych Chinach rynek w 3Q.2009 wzrósł o 28.5%.

Ameryka Łacińska również odnotowała wzrost o 3.9%, osiągając sprzedaż na poziomie 6.9 mln sztuk. W czwartym kwartale analitycy spodziewają się dalszego wzrostu o 29.6%.
Rynek japoński odnotował silny spadek w wysokości -15.1%, osiągają poziom 3.2 mln sztuk. Spadek dotyczył zarówno rynku konsumenckiego, jak i instytucjonalnego. Rynek konsumencki, po dziewięciu kolejnych kwartałach nieprzerwanego wzrostu, odnotował spadek o 13.8%.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 22 2018 20:21 V9.3.2-2