reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Ministerstwo Rozwoju Przemysł elektroniczny | 27 stycznia 2017

General Electric strategicznym partnerem Polski

Ministerstwo Rozwoju podpisało wczoraj porozumienie o współpracy strategicznej z firmą General Electric. Partnerstwo ma dotyczyć obszarów zrównoważonej energetyki i lotnictwa.

- Przez 25 lat swojej dotychczasowej działalności w Polsce, General Electric udowodnił, że jest przykładem partnera dla polskiej gospodarki z najwyższej półki nie tylko high-tech, ale też najwyższej półki wzajemnego zaufania i wiary w potencjał polskiej myśli technicznej. Wyrażam nie tyle nadzieję, co przekonanie, że następnych 25 lat naszego strategicznego partnerstwa będzie pełne jeszcze bardziej owocnej współpracy, a produkty GE powstające w Polsce niejednokrotnie zrewolucjonizują światowy przemysł, rozsławiając zarazem kompetencje i zdolności polskich inżynierów - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
Współpraca strategiczna z General Electric będzie się opierała na wspieraniu rozwoju polskiej gospodarki, modernizacji przemysłu, wdrażaniu innowacyjnych technologii czy wspieraniu polskiego rynku pracy.
Obok deklaracji woli bliskiej współpracy, uczestnicy porozumienia wyrazili także zamiar realizowania projektów w zakresie badań i rozwoju z udziałem polskich instytucji edukacyjnych i ośrodków badawczych. GE zadeklarowało chęć do podjęcia działań zapewniających rzeczywisty transfer rozwiązań technologicznych do Polski oraz integrację działań pomiędzy swymi zakładami produkcyjnymi a krajowymi ośrodkami badań i rozwoju. Jeden z punktów porozumienia odniósł się również do kwestii zwiększenia udziału lokalnych dostawców, w szczególności z sektora MSP, w globalnym łańcuchu dostaw GE. Wicepremier Mateusz Morawiecki zauważył też, że jednym z elementów partnerstwa jest usytuowanie w Polsce wspólnego przedsięwzięcia GE i Lufthansy w Środzie Śląskiej pod Wrocławiem. GE Aviation i Lufthansa Technik ogłosiły w grudniu 2016 roku, że zbudują wspólnie w Środzie Śląskiej centrum serwisowania silników lotniczych; wartość inwestycji wyniesie 250 mln euro i przyczyni się do powstania ok. 600 nowych miejsc pracy. Aktualnie GE zatrudnia w Polsce około 6500 osób. Do Grupy GE należą m.in.: 3 fabryki specjalizujące się w produkcji wyrobów elektrycznych (w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), 2 fabryki GE Aviation (Dzierżoniów i Bielsko-Biała) i 3 zakłady GE Power (zakład produkcji turbin i odlewnia w Elblągu oraz zakład produkcji generatorów we Wrocławiu). Od 1992 roku firma zainwestowała w Polsce 670 mln USD, a roczne wydatki na badania i rozwój wynoszą około 100 mln USD.
reklama
reklama
April 15 2021 09:56 V18.15.43-2