reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© sergey balmashov dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 16 stycznia 2017

Porozumienie płacowe w tyskim General Motors

W ciągu najbliższych czterech lat wynagrodzenia pracowników tyskiego oddziału General Motors Manufacturing Poland wzrosną o ok. 950 zł brutto.
Takie podwyżki zapewni załodze firmy porozumienie płacowe podpisane 12 stycznia przez zakładową Solidarność i pracodawcę. Zapisy dokumentu obejmują lata 2017-2020.

– To dobre porozumienie, gwarantuje pracownikom wysokie podwyżki oraz stabilizację. I co najważniejsze, udało się je osiągnąć podczas negocjacji, bez wchodzenia w procedurę sporu zbiorowego – mówi Jacek Urbańczyk, przewodniczący zakładowej Solidarności.

Zgodnie z zapisami porozumienia, od 1 stycznia tego roku wynagrodzenia zasadnicze wszystkich pracowników firmy wzrastają o 4,2 proc. Jacek Urbańczyk zaznacza, że o 4,2 proc. podniesione zostaną także fundusze premiowe – wyższa będzie nagroda półroczna oraz tzw. trzynastka. Dodatkowo wraz z wynagrodzeniem za marzec wszyscy pracownicy firmy otrzymają jednorazowy bonus wynoszący 1000 zł brutto.

Porozumienie zakłada, że w 2018 roku wynagrodzenia zasadnicze pracowników firmy wzrosną o 250 zł, w 2019 roku o 300 zł. W 2020 roku podwyżka wyniesie 4,5 proc. Ponadto w przyszłym roku pracownicy otrzymają bonus w wysokości 500 zł, w 2019 roku będzie to 1000 zł.

Jak informuje Jacek Urbańczyk, w tej chwili w tyskim oddziale GMMP nie jest prowadzona żadna produkcja. Firma jest przebudowywana i przygotowuje się do uruchomienia produkcji nowoczesnych silników CSS, spełniających nowe normy emisji spalin wynoszące 95 g CO2/km. Wartość tej inwestycji to ok. 350 milionów euro. – Przy wdrażaniu nowych linii produkcyjnych zatrudnionych jest 139 osób. 270 pracowników na czas przebudowy zakładu zostało oddelegowanych do pracy w gliwickim Oplu – dodaje przewodniczący zakładowej Solidarności. Produkcja nowoczesnych silników ma ruszyć w Tychach pod koniec 2018 roku. Wtedy też zakład zwiększy zatrudnienie o ok. 400 osób.

Zdaniem Jacka Urbańczyka kilkuletnie porozumienie płacowe jest korzystne także dla pracodawcy. – GM znajduje się w fazie inwestycyjnej. Podpisując taki dokument pracodawca ma klarowną informację dotyczącą wysokości płac w najbliższych latach. Jest to bardzo ważne w kontekście przyznawania nowych projektów – podkreśla.

Obecnie w spółce w Tychach zatrudnionych jest 409 osób. Do Solidarności, będącej jedynym związkiem zawodowym działającym w firmie, należy ponad 40 proc. pracowników.

Łącznie General Motors Manufacturing Poland zatrudnia 4 tys. pracowników. W skład koncernu wchodzą trzy zakłady: fabryka samochodów osobowych w Gliwicach oraz zakład produkcji silników w Tychach oraz Centrum Usług Wspólnych, które także znajduje się w Tychach.

Źródło: Solidarność Katowice

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2