reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© bakhtiarzein dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 20 października 2016

Toyota zainwestuje w Polsce

“Nakłady inwestycyjne wyniosą około 650 mln PLN, co zwiększy dotychczasowe zaangażowanie Toyoty w inwestycje produkcyjne w Polsce do ponad 4 mld PLN"- powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Toyota Motor Europe rozpocznie produkcję hybrydowych skrzyń biegów w Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu w 2018 r., a także dwóch silników benzynowych – 1,5 l w 2017 roku oraz 2,0 l w 2019 roku – w fabryce Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach. Inwestycje zostaną wsparte pomocą publiczną przez polski rząd.
- Toyota jest liderem światowym w produkcji samochodów z napędem hybrydowym. Tym bardziej cieszę się, że transfer tej technologii będzie obecny również w Polsce. Przede wszystkim stawiamy na to, aby nasza wysoko kwalifikowana kadra techniczna we współpracy z bardzo wyspecjalizowanymi firmami takimi jak globalny lider samochodowy Toyota, tworzyła nowe produkty – powiedział szef ministerstwa rozwoju.
Inwestycja Toyota Motor Manufacturing Poland planowana w Wałbrzychu polega na uruchomieniu produkcji skrzyń biegów do napędów hybrydowych z funkcjami B+R wspomagającymi rozwój tej produkcji. Będzie to pierwszy ośrodek produkcyjny technologii hybrydowej połączony z funkcjami B+R poza Azją i drugi poza Japonią. Dzięki temu nastąpi transfer specjalistycznego know-how do Polski, co umożliwi wykorzystanie nabytej wiedzy w następnych projektach – informuje Ministerstwo Rozwoju. Inwestycja w Wałbrzychu opiewać będzie na kwotę ok. 278 mln PLN, planuje się utworzenie kilkudziesięciu nowych miejsc pracy do 2018 roku. Nastomiast w istniejącej fabryce Toyoty w Jelczu-Laskowicach, Toyota Motor Industries Poland zamierza uruchomić linię do produkcji silnika benzynowego TNGA 1.5 l. oraz 2.0 l. TMIP planuje wdrożyć do produkcji najnowszy i najnowocześniejszy silnik TNGA - Toyota New Global Architecture. Planowana wartość inwestycji w Jelczu-Laskowicach to ok. 371 mln zł. W latach 2018-2020 zatrudnienie znajdzie ok. 50 osób. Spółka planuje rozpocząć inwestycję w lipcu 2017 r. i zakończyć w sierpniu 2019 r. Rozpoczęcie produkcji silników o ulepszonych parametrach jest zaplanowane na wrzesień 2019 r. Toyota w Polsce działa od 1991 r., łącznie we wszystkich spółkach podległych zatrudnia ok. 3000 pracowników. Dotychczasowe inwestycje grupy w Polsce to około 760 mln euro. Toyota Motors Manufacturing Poland (TMMP) działa w Polsce od 1999 r. i zajmuje się produkcją silników 1.0 l oraz manualnych i półautomatycznych skrzyń biegów. Zatrudnia ok. 1500 osób, a dotychczasowe inwestycje szacuje na ok 570 mln euro.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 28 2020 11:55 V15.5.0-2