reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© otnaydur dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 17 października 2016

Partnerstwo ABB i Aibel

ABB i Aibel ogłosiły dzisiaj nawiązanie współpracy strategicznej mającej na celu dostawę najnowocześniejszych zintegrowanych rozwiązań w obszarze morskich elektrowni wiatrowych.

ABB skoncentruje się na swojej sprawdzonej technologii prądu stałego wysokiego napięcia (HVDC), podczas gdy Aibel przejmie pełną odpowiedzialność za projektowanie, budowę, instalację i rozruch techniczny platform morskich. Współpraca będzie opierać się na podstawowych kompetencjach obu spółek, tak aby zapewnić najlepsze rozwiązania w swojej klasie. Partnerzy będą współpracować w odniesieniu do projektowania, kwestii inżynieryjnych i optymalizacji przyłączy morskich elektrowni wiatrowych – poinformowały firmy w komunikacie.
Aibel bierze na siebie odpowiedzialność za usługi inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowlane w odniesieniu do platform morskich, jako generalny wykonawca projektów w systemie „pod klucz” (EPC). ABB skoncentruje się na dostawie technologii prądu stałego wysokiego napięcia.
- Współpraca strategiczna, taka jak ta, stanowi główny filar naszej strategii Next Level i pomaga nam zwiększać wzrost, jednocześnie ograniczając ryzyko - powiedział Ulrich Spiesshofer, prezes zarządu Grupy ABB. Włączenie energii generowanej przez morskie elektrownie wiatrowe do krajowych sieci energetycznych wymaga kompleksowych rozwiązań inżynieryjnych. Kluczową kwestią jest przekształcenie energii w formie prądu przemiennego (AC) na prąd stały (DC), dzięki czemu można zmniejszyć straty podczas przesyłu, często na długich dystansach, tak aby połączyć oddalone morskie elektrownie wiatrowe z siecią na lądzie stałym. Na lądzie prąd stały jest następnie przekształcany z powrotem na prąd przemienny, który jest dystrybuowany do użytkowników. System HVDC obejmuje zaawansowaną technologię, która zapewnia optymalną integrację dostarczanej nieregularnie energii odnawialnej i umożliwia kontrolowanie przepływów energii. Część morska systemu HVDC znajduje się na specjalnie zaprojektowanej platformie. HVDC to technologia do przesyłu dużych ilości energii na długich dystansach i jak podkreśla ABB, jest ona idealna do celów integracji oddalonych źródeł energii odnawialnej, takich jak morskie elektrownie wiatrowe, z sieciami przesyłowymi. Firma ABB rozpoczęła prace nad tą technologią ponad 60 lat temu i rozwinęła ją dalej w latach 90. poprzez wprowadzenie przekształtnika VSC (Voltage Sourced Converter) pod nazwą HVDC Light. - ABB jest liderem rynkowym technologii HVDC z zainstalowaną mocą powyżej 120 000 MW, co stanowi około połowy bazy zainstalowanej globalnie. Zrealizowane przedsięwzięcia obejmują 18 z 24 rozwiązań VSC HVDC przekazanych do eksploatacji na świecie – czytamy w komunikacie. - Przedsięwzięcia dotyczące przesyłu energii z morskich elektrowni wiatrowych są z natury niezwykle złożone, wymagają zastosowania wiodących technologii, a ABB uzyskała istotne doświadczenie w tym obszarze. Współpraca z Aibel pomoże nam wykorzystać specjalistyczne kompetencje obu spółek i rozszerzy naszą ofertę dla klientów - powiedział Claudio Facchin, szef Globalnej Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB. - Wzmacnia ona naszą strategię Next Level, pozwalając skupić się na naszych podstawowych przewagach technologicznych, takich jak HVDC. Poza tym ta współpraca stanowi element budowy nowego modelu biznesowego w ramach poszukiwania możliwości rentownego wzrostu – dodaje Facchin. ABB ogłosiła również ostatnio współpracę z firmą Fluor. - Kooperacja ma połączyć wiodącą pozycję rynkową ABB w zakresie technologii energetycznych z doświadczeniem Fluor w zarządzaniu dużymi przedsięwzięciami inżynieryjnymi, zaopatrzeniowymi i budowlanymi w charakterze generalnego wykonawcy projektów (EPC). Celem nowo nawiązanej współpracy jest wykorzystanie nowych możliwości wzrostu dla obu spółek – poinformowała ABB.
reklama
reklama
August 05 2020 00:04 V18.8.2-2