reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© otnaydur dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 17 października 2016

Partnerstwo ABB i Aibel

ABB i Aibel ogłosiły dzisiaj nawiązanie współpracy strategicznej mającej na celu dostawę najnowocześniejszych zintegrowanych rozwiązań w obszarze morskich elektrowni wiatrowych.
ABB skoncentruje się na swojej sprawdzonej technologii prądu stałego wysokiego napięcia (HVDC), podczas gdy Aibel przejmie pełną odpowiedzialność za projektowanie, budowę, instalację i rozruch techniczny platform morskich. Współpraca będzie opierać się na podstawowych kompetencjach obu spółek, tak aby zapewnić najlepsze rozwiązania w swojej klasie. Partnerzy będą współpracować w odniesieniu do projektowania, kwestii inżynieryjnych i optymalizacji przyłączy morskich elektrowni wiatrowych – poinformowały firmy w komunikacie.

Aibel bierze na siebie odpowiedzialność za usługi inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowlane w odniesieniu do platform morskich, jako generalny wykonawca projektów w systemie „pod klucz” (EPC). ABB skoncentruje się na dostawie technologii prądu stałego wysokiego napięcia.
- Współpraca strategiczna, taka jak ta, stanowi główny filar naszej strategii Next Level i pomaga nam zwiększać wzrost, jednocześnie ograniczając ryzyko - powiedział Ulrich Spiesshofer, prezes zarządu Grupy ABB.

Włączenie energii generowanej przez morskie elektrownie wiatrowe do krajowych sieci energetycznych wymaga kompleksowych rozwiązań inżynieryjnych. Kluczową kwestią jest przekształcenie energii w formie prądu przemiennego (AC) na prąd stały (DC), dzięki czemu można zmniejszyć straty podczas przesyłu, często na długich dystansach, tak aby połączyć oddalone morskie elektrownie wiatrowe z siecią na lądzie stałym. Na lądzie prąd stały jest następnie przekształcany z powrotem na prąd przemienny, który jest dystrybuowany do użytkowników. System HVDC obejmuje zaawansowaną technologię, która zapewnia optymalną integrację dostarczanej nieregularnie energii odnawialnej i umożliwia kontrolowanie przepływów energii. Część morska systemu HVDC znajduje się na specjalnie zaprojektowanej platformie.

HVDC to technologia do przesyłu dużych ilości energii na długich dystansach i jak podkreśla ABB, jest ona idealna do celów integracji oddalonych źródeł energii odnawialnej, takich jak morskie elektrownie wiatrowe, z sieciami przesyłowymi. Firma ABB rozpoczęła prace nad tą technologią ponad 60 lat temu i rozwinęła ją dalej w latach 90. poprzez wprowadzenie przekształtnika VSC (Voltage Sourced Converter) pod nazwą HVDC Light. - ABB jest liderem rynkowym technologii HVDC z zainstalowaną mocą powyżej 120 000 MW, co stanowi około połowy bazy zainstalowanej globalnie. Zrealizowane przedsięwzięcia obejmują 18 z 24 rozwiązań VSC HVDC przekazanych do eksploatacji na świecie – czytamy w komunikacie.

- Przedsięwzięcia dotyczące przesyłu energii z morskich elektrowni wiatrowych są z natury niezwykle złożone, wymagają zastosowania wiodących technologii, a ABB uzyskała istotne doświadczenie w tym obszarze. Współpraca z Aibel pomoże nam wykorzystać specjalistyczne kompetencje obu spółek i rozszerzy naszą ofertę dla klientów - powiedział Claudio Facchin, szef Globalnej Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB. - Wzmacnia ona naszą strategię Next Level, pozwalając skupić się na naszych podstawowych przewagach technologicznych, takich jak HVDC. Poza tym ta współpraca stanowi element budowy nowego modelu biznesowego w ramach poszukiwania możliwości rentownego wzrostu – dodaje Facchin.

ABB ogłosiła również ostatnio współpracę z firmą Fluor. - Kooperacja ma połączyć wiodącą pozycję rynkową ABB w zakresie technologii energetycznych z doświadczeniem Fluor w zarządzaniu dużymi przedsięwzięciami inżynieryjnymi, zaopatrzeniowymi i budowlanymi w charakterze generalnego wykonawcy projektów (EPC). Celem nowo nawiązanej współpracy jest wykorzystanie nowych możliwości wzrostu dla obu spółek – poinformowała ABB.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-2