reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© norebbo dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 04 października 2016

Firmy telekomunikacyjne i motoryzacyjne zakładają 5G Automotive Association

Audi AG, BMW Group, Daimler AG, Ericsson, Huawei, Intel, Nokia i Qualcomm Inc. ogłosiły w zeszłym tygodniu powołanie do życia organizacji 5G Automotive Association (5GAA).
Stowarzyszenie to ma tworzyć, testować i promować nowe rozwiązania telekomunikacyjne, a także popularyzować, wspierać ich standaryzację oraz przyspieszać wprowadzanie na rynek. Jak podkreślają firmy w komunikacie, celem nadrzędnym organizacji jest wyjście naprzeciw potrzebom społecznym w obszarze „sieciowej mobilności” i bezpieczeństwa ruchu drogowego, z ofertą skupiającą się na „sieciowej autonomicznej jeździe”, na dostępie w dowolnym miejscu do usług oraz na inteligentnych rozwiązaniach ruchu drogowego tzw. smart city – inteligentnego miasta.

Dzięki sieciom telefonii komórkowej kolejnej generacji 5G i dalszemu rozwojowi standardu LTE, a także tzw. komunikacji Cellular Vehicle-to-everything (mobilna komunikacja: pojazd-inne obiekty), kluczowym przedmiotem zainteresowania informatyki i telekomunikacji staje się internet rzeczy i cyfryzacja przemysłu.

Sieci telefonii komórkowej następnej generacji będą potrafiły przetwarzać o wiele większą ilość danych niż obecne, łączyć ze sobą znacznie więcej urządzeń, w dużym stopniu zmniejszać opóźnienia i zapewniać nową jakość stabilności sieci. Dla przykładu: sieć 5G poprawia podstawy komunikacji decydujące w przyszłości o bezpieczeństwie ruchu drogowego, poszerzonej komunikacji Vehicle-to-everything i sieciowych rozwiązaniach w obszarze mobilności.

- Członkowie organizacji 5G Automotive Association pragną w ścisłej współpracy optymalnie wykorzystywać nowy potencjał techniczny i związany z nim potencjał biznesowy, na rzecz branży motoryzacyjnej oraz informatycznej i telekomunikacyjnej – czytamy w komunikacie. Stowarzyszenie skupia się na kluczowych kwestiach technicznych i regulacyjnych. Potencjał nowych generacji telefonii cyfrowej należy wykorzystać w najlepszy możliwy sposób, optymalnie łącząc, komunikując i integrując przy tym platformy pojazdów.

5GAA będzie m.in.:
  • określać i wzajemnie dopasowywać obszary zastosowań, wymogi techniczne i strategie realizacji,
  • wspierać instytucje zajmujące się standaryzacją i regulacją, a także procesy certyfikacji i dopuszczania do użytku,
  • zajmować się wymogami technicznymi komunikacji vehicle-to-everything, takimi jak połączenia bezprzewodowe, bezpieczeństwo, ochrona danych, identyfikacja czy architektura chmur,
  • w ramach wspólnych projektów z obszaru innowacji i rozwoju opracowywać całościowe rozwiązania, prowadzić testy kompatybilności, a także zakrojone na szeroką skalę projekty pilotażowe i badania.
Stowarzyszenie 5G Automotive Association działa na skalę globalną i jest otwarte na kolejnych partnerów. Jak informują założyciele, wiele przedsiębiorstw wyraziło już chęć wsparcia organizacji 5GAA i przystąpienia do grona jej członków.

Przewodniczącym Rady Nadzorczej 5GAA mianowano Christopha Voigta, a prezesem zarządu jest Dino Flore.

Stowarzyszenie 5GAA będzie w ścisłej współpracy wspierać krajowe i regionalne inicjatywy, takie jak np. europejski projekt Connected & Automated Driving Pre-Deployment Project, który ma na celu testowanie sieciowej i autonomicznej jazdy.

Źródło: Audi

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-1