reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ginasanders dreamstime.com Rynki | 11 października 2016

Czeka nas boom na rynku połączonych samochodów

W 2016 roku na świecie zostanie wyprodukowanych 12,4 mln sztuk samochodów podłączonych do internetu, podczas gdy w 2020 roku ta liczba wzrośnie do 61 mln sztuk – prognozuje Gartner.
Produkcja samochodów połączonych w sieci gwałtownie rośnie zarówno na rozwijających się rynkach motoryzacyjnych, jak i na dojrzałych. Dotyczy to aut wyposażonych we wbudowane moduły komunikacyjne, ale i pojazdów korzystających z dostępu do sieci poprzez łącze udostępniane z urządzenia mobilnego. Prognozę produkcji połączonych samochodów przygotowaną przez analityków Gartnera przedstawia poniższa tabela.- Połączone samochody będą nadal impulsem do wprowadzania nowych, innowacyjnych produktów i usług, oraz będą wpływać na tworzenie nowych firm czy modeli biznesowych. Zapoczątkują także erę inteligentnej mobilności, która wpłynie na zmiany w branży motoryzacyjnej, idące w stronę modelu stawiającego w centrum usługi – komentuje James Hines, dyrektor badań w firmie Gartner.

Dzięki podłączeniu samochodów do internetu, producenci aut będą w stanie wygenerować przychody z tytułu sprzedaży dodatkowych usług oraz funkcji. Co więcej, mogą liczyć na wzrost lojalności klientów, dzięki wyraźniejszemu spersonalizowaniu oferowanych produktów. Wprowadzania innowacji można się też spodziewać w komplementarnych biznesach, np. w ubezpieczeniach i wynajmowaniu samochodów, usługach zakładających wspólne korzystanie z pojazdów (car-sharing) czy ładowaniu samochodów elektrycznych.

W aplikacjach samochodowych szczególnie szybko ma rosnąć zapotrzebowanie na informacje dotyczące rozpoznawania obrazów i dane geolokalizacyjne – oceniają eksperci Gartnera.

Coraz mocniej zautomatyzowane samochody będą coraz bardziej zaawansowane pod względem zastosowanych technologii sensorowych, wliczając w to kamery czy systemy radarowe. Wiele pojazdów będzie wykorzystywało detekcję obrazu jako główny środek identyfikacji i rozpoznawania obiektów w pobliżu auta[/i] – zauważa Hines.

Eksperci Gartnera definiują połączony samochód, jako pojazd z możliwością dwukierunkowej bezprzewodowej komunikacji z siecią zewnętrzną, która pozwala na przesyłanie cyfrowych usług i treści, danych telemetrycznych samochodu, umożliwianie zdalnego monitorowania i kontroli oraz zarządzanie wewnętrznymi systemami auta.

Źródło: © Gartner

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2