reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© cookelma dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 21 września 2016

Creotech przeznaczy ponad 4 mln PLN na rozbudowę centrum B+R

Creotech Instruments w zeszły piątek podpisał umowę na realizację projektu „Rozbudowa centrum badawczo-rozwojowego (CB-R) Creotech Instruments SA dla konstrukcji satelitarnych i misji kosmicznych”.
Projekt o wartości niemal 4,3 mln PLN jest dofinansowywany w ramach działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Kwota dofinansowania wynosi 1,798 mln PLN.

W ramach przedsięwzięcia Creotech rozwinie posiadane zaplecze produkcyjne systemów satelitarnych o centrum badawczo-rozwojowe, składające się z następujących (nowych) działów:
  1. zaplecza projektowego dla układów satelitarnych, w szczególności układów kontroli satelitów, układów dystrybucji zasilania, oraz układów pozycjonowania i kamer stosowanych w przestrzeni kosmicznej,
  2. prototypowni układów kosmicznych, pozwalającej na szybkie wytworzenie, przy zachowaniu standardów przemysłu kosmicznego zaprojektowanych układów przeznaczonych dla misji kosmicznych,
  3. zaplecza testowego dla zaprojektowanych i wykonanych prototypów.

- Rezultaty projektu pozwolą na podwyższenie efektywności: znacznie szybsze prowadzenie projektów, obniżenie kosztów oraz podwyższenie niezawodności (poprzez redukcję z łańcucha zagranicznych podwykonawców) – czytamy w komunikacie Creotech. Firma informuje także, że zapotrzebowanie na opisane powyżej zaplecze wynika z chęci dywersyfikacji produkcji.

Spółka podkreśla, że zakres rzeczowy projektu nawiązuje ściśle do tematyki podpisanych oraz będących w fazie negocjacji międzynarodowych kontraktów z zakresu realizacji projektów kosmicznych (kontrahentami/potencjalnymi kontrahentami Creotech są m.in. Europejska Agencja Kosmiczna, Airbus).

Creotech, dzięki realizacji zaplanowanych prac badawczo-rozwojowych, zamierza opracować innowacyjne na skalę krajową i europejską układów oraz w dalszej perspektywie systemy satelitarnych, a także istotnie udoskonalić istniejące podsystemy satelitarne. - Poszczególne komponenty planowane do stworzenia w ramach nowego zaplecza projektowego, prototypowego oraz testowego staną się elementami układów satelitarnych wykorzystywanymi w ramach konstrukcji satelitarnych oraz misji kosmicznych - informuje firma.

Układ satelitarny to układ integrujący podsystemy i systemy, który stanowi kompletną jednostkę wysyłaną w przestrzeń kosmiczną. Może to być satelita (znajdujący się na orbicie ziemskiej) bądź sonda kosmiczna wysyłana poza orbitę – zgodnie z opisem zawartym w KIS (Krajowej Inteligentnej Specjalizacji, w którą wpisuje się projekt): mobilne bezzałogowe platformy. CREOTECH stanie się producentem instrumentów, systemów do pozyskiwania i obrazowania danych/informacji przestrzennych.

Źródło: Creotech

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-1