reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Zortrax Przemysł elektroniczny | 05 sierpnia 2016

Zortrax nie zrealizował kontraktu dla Della

W 2014 roku media obiegła wiadomość, że polska spółka dostarczy firmie Dell 5 tys. drukarek 3D. Portal 3Dprint.com poinformował w tym tygodniu, że nigdy nie doszło do realizacji tej umowy.
Wiadomość o gigantycznym kontrakcie dla Della pomogła niewielkiej firmie z Olsztyna wybić się na rynku druku 3D, co więcej, przyciągnęła uwagę świata do całego polskiego sektora druku 3D. Niewątpliwie pomógł w tym fakt, że drukarka M200 Zortrax zyskała pozytywne recenzje, ponieważ urządzenie jest „prostą w obsłudze, drukarką plug&play, na którą czekali użytkownicy prywatni” – pisze Michael Molitch-Hou w portalu 3Dprint.com. W 2014 roku Zortrax wypuścił obligacje warte 10 mln PLN. Firma zyskiwała coraz większą popularność, kolejne kroki w rozwoju to m.in. otwarcie showroomu oraz premiera nowej drukarki przeznaczonej dla użytkowników profesjonalnych.

Jednak dostawy dla Della nigdy nie zostały zrealizowane. W 2015 roku Zortrax sprzedał 5,5 tys. drukarek M200 osiągając przychody 37,6 mln PLN. W 2014 roku, czyli w okresie gdy drukarki miały być dostarczane dla Della, obroty wyniosły 12 mln PLN, czyli mniej niż jednak trzecia kwoty osiągniętej w następnym roku, przy czym ceny drukarek i filamentów pozostały na tym samym poziomie. - Przedstawiciel Della, zapytany, czy kontrakt z Zortrax został faktycznie zrealizowany, odpowiedział, że taka transakcja nie została przeprowadzona. Nie oznacza to, że firmy nie zainicjowały umowy, ale że nie została ona nigdy przeprowadzona do końca – czytamy w portalu.

Zortrax w oficjalnym oświadczeniu potwierdził, że umowa nie została nigdy zrealizowana. Spółka podpisała kontrakt z Dell Asia, ale „z przyczyn zewnętrznych, niezależnych od obu stron, kontrakt nie mógł zostać zrealizowany na przyjętych warunkach” i został rozwiązany za porozumieniem stron. Zortrax nie rozpowszechniał szeroko tej informacji, ale przekazywał ją potencjalnym inwestorom. Przestał też wykorzystywać wiadomość o kontrakcie z Dellem w materiałach marketingowych.

Oto oświadczenie Zortrax SA dotyczące artykułu opublikowanego w serwisie 3DPrint.com

- Firma Zortrax SA pragnie odnieść się do tez zawartych w artykule zatytułowanym „Poland’s 3D Printing Scene Was Built Upon a Huge Deal That Never Happened”, autorstwa pana Michaela Molitch-Hou, opublikowanego w dniu 2 sierpnia br. na stronach serwisu 3DPrint.com.

Od powstania w 2011 roku firma Zortrax skupia swoje wysiłki na dostarczaniu najwyższej jakości produktów i usług w dziedzinie technologii druku 3D. Dowodem na to są między innymi liczne wyróżnienia i nagrody oraz fakt, że firma stale rozwija się, tworząc nowe miejsca pracy oraz wprowadzając do swojej oferty kolejne, innowacyjne produkty i usługi.

Ogromne zainteresowanie rynkowe drukarką Zortrax M200 na przełomie 2013 i 2014 roku, w przededniu jej premiery handlowej, było dla nas mocnym impulsem do działania i dobrą prognozą dla całego sektora technologii druku 3D.

Opisywany w ww. artykule kontrakt z azjatyckim oddziałem firmy Dell miał wszelkie szanse na finalizację i realizację w przewidzianym terminie. Firma Zortrax miała także wszelkie podstawy ku temu, aby w dobrej wierze informować o planowanym kontrakcie we własnej komunikacji marketingowej oraz w publikowanych w tym okresie dokumentach emisyjnych.

Z przyczyn zewnętrznych, niezależnych od obu stron, kontrakt nie mógł zostać zrealizowany na przyjętych warunkach. Próby renegocjacji warunków nie przyniosły rezultatu zadowalającego obie strony, więc ostatecznie podjęto decyzję o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron. Ze względu na klauzulę poufności nie możemy ujawniać więcej szczegółów kontraktu.

Zaprzeczając tezom zawartym w artykule pragniemy jasno zakomunikować, że informacja o niedojściu kontraktu do skutku była i jest jasno przekazywana potencjalnym inwestorom. Jak zaznacza sam autor publikacji, informacja o zakończonym niepowodzeniem kontrakcie od długiego czasu nie jest przez firmę Zortrax wykorzystywana zarówno w komunikacji marketingowej, adresowanej do rynku, oraz w komunikacji adresowanej do inwestorów.

Polityka informacyjna firmy Zortrax nie wymaga publicznego komentowania wyników finansowych, jednak chcielibyśmy także zauważyć, że przytoczone przez autora dane jasno wskazują, że w naszych sprawozdaniach finansowych bazujemy wyłącznie na realnych liczbach. Potencjalne zyski z niezrealizowanego kontraktu nie były raportowane w naszych sprawozdaniach oraz formalnie nie były uwzględniane w podstawie wyceny spółki.

Firma Zortrax zbudowała pozycję lidera w swoim sektorze oferując niezawodne i efektywne rozwiązania do druku 3D, których jakość pozytywnie zweryfikował rynek. Wypracowaliśmy strategię zrównoważonego rozwoju, opartego na innowacyjności i świadomych, transparentnych decyzjach biznesowych.


Źródło: 3Dprint.com, Zortrax

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 27 2018 09:32 V9.5.1-1