reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© enruta dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 03 sierpnia 2016

Powstanie największy na świecie zakład produkcji nanomateriałów

W ramach projektu SHYMAN, w Nottingham, uruchomiony zostanie zakład produkujący nanomateriały na skalę przemysłową. Partnerami projektu są m.in. Instytut Wysokich Ciśnień PAN oraz polska spółka TopGaN.
- Ten nowy obiekt otwiera przed nami wiele nowych możliwości – stwierdza profesor Ed Lester, koordynator techniczny Promethean Particles. To przedsiębiorstwo typu spin-out Uniwersytetu w Nottingham, które zarządza nowym zakładem mającym, jak się oczekuje, produkować ponad 1 000 ton nanomateriałów rocznie. Koszty produkcji są niższe niż w przypadku innych obiektów, a wybrana metoda produkcji – ciągła synteza hydrotermalna – ma wywrzeć wpływ nawet na te rynki, dla których ceny sprzedaży stanowiły jak dotąd przeszkodę.

- Ogromne zainteresowanie wyraziły już przedsiębiorstwa z rozmaitych sektorów. Od opieki zdrowotnej, gdzie nanocząstki mogą być wykorzystywane do powlekania urządzeń medycznych, przez ulepszone tekstylia, którym nanomateriały mogą przydać wytrzymałości i elastyczności, po elektronikę drukowaną, gdyż jesteśmy w stanie drukować materiały, takie jak miedź – dodaje prof. Lester. Solvay, Fiat, PPG i Repsol są jednymi ze znaczących przedsiębiorstw, które już zdecydowały się skorzystać z produktów zakładu.

Stawiając na syntezę hydrotermalną

Rozpoczęty w 2012 r. projekt SHYMAN oparł się na spostrzeżeniu, że synteza hydrotermalna jako proces produkcji nanomateriałów ma wiele zalet w stosunku do alternatyw: brak szkodliwych chemikaliów, zastosowanie prostej chemii na bazie tanich prekursorów, bezpośredni przerób potokowy, brak konieczności scalania oraz możliwość wąskiego i dobrze kontrolowanego rozkładu wielkości i kształtu.

Optymalizacja syntezy hydrotermalnej pozostaje od 14 lat kluczowym celem Uniwersytetu w Nottingham, a SHYMAN jest uwieńczeniem tych dążeń: realizacja projektu rozpoczęła się od opracowania reaktorów na skalę laboratoryjną, a następnie powstał 30-krotnie większy reaktor na skalę pilotażową. Reaktor, który stanowi trzon nowego zakładu produkcyjnego, jest 80 razy większy od tego ostatniego i wyposażony w cztery trójnurnikowe pompy wysokociśnieniowe Cat Pumps model 3801.

Konsorcjum realizujące projekt SHYMAN składa się z 18 członków. Wśród nich znajdują się polska spółka TopGaN, jeden z europejskich pionierów w rozwoju technologii opartych na azotku galu oraz Instytut Wysokich Ciśnień PAN (IHPP Unipress). Ich zadania w ramach projektu koncentrują się na produkcji specjalnych, wyszukanych mieszanin nanomateriałów o określonej wielkości cząstek. Polskie podmioty zajmują się także badaniami nad nanokrystaliczną transparentną ceramiką do zastosowania na elementy emitujące w LED-ach, a także innych urządzeniach optoelektronicznych np. scyntylatorach.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2