reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© yuri arcurs dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 30 czerwca 2016

MIT docenia młodych innowatorów z Polski

Patrycja Wizińska-Socha została Innowatorem Roku 2016 za stworzenie mobilnego urządzenia, pozwalającego rodzicom na monitorowanie stanu zdrowia płodu w warunkach domowych, pod nadzorem ekspertów.

W konkursie Innovators Under 35 wyróżnionych zostało dziesięciu młodych naukowców, którzy otrzymali tytuł honorowy MIT Technology Review. Konkurs skierowany jest do młodych liderów nowoczesnych technologii: przedsiębiorców, wizjonerów i badaczy w wieku poniżej 35 lat. Ich osiągnięcia i cechy osobowości wskazują na duży potencjał wniesienia wkładu w rozwój takich dziedzin jak: Internet i sieć, hardware, software, biotechnologia i medycyna, nanotechnologia i materiały, telekomunikacja, transport i energetyka. Laureaci The Innovators Under 35 Poland 2016:
  • Marta Krupińska: Azimo – Stworzyła platformę umożliwiającą szybkie, łatwe i bezpieczne transfery pieniędzy.
  • Patrycja Wizińska-Socha – Innowator Roku: Pregnabit – Rozwinęła przenośne urządzenie pomiarowe, pozwalające na bezpieczne i wiarygodne monitorowanie stanu zdrowia płodu. Dane przekazywane są bezprzewodowo do centrum monitoringu, obsługiwanego przez wykwalifikowany personel medyczny.
  • Arkadiusz Stopczyński: Smartphone Brain Scanner - Zaprojektował mały i tani system EEG, który za pomocą sygnału telefonii komórkowej wysyła wyniki i pozwala na diagnozowanie epilepsji w trudno dostępnych miejscach.
  • Petros Psyllos: Matia - Rozwinął przenośne urządzenie, które pomaga osobom niewidomym, opisując otaczający ich świat za pomocą słów, muzyki i bodźców stymulujących zmysły.
  • Łukasz Kołtowski: MySpiroo - Stworzył osobiste, podręczne urządzenie, które umożliwia zdalne monitorowanie pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby układu oddychania np. astmę.
  • Grzegorz Wróblewski: Stworzył technologię, która pozwala tworzyć giętkie i przezroczyste elektrody – przy niskich kosztach i na dużą skalę.
  • Bart Kolodziejczyk: Carnegie Mellon University – Rozwija nowatorskie technologie pomagające w produkcji elektroniki organicznej, urządzeń organicznych i przewodzących polimerów.
  • Katarzyna Kamińska: TherVira - Stworzyła, za pomocą komputerowego modelu, nowy rodzaj leków rozmiaru pojedynczych cząstek, które mają na celu walczyć z grypą.
  • Krystian Piećko: DataWalk - Stworzył rozwiązanie oparte na analizie i pozyskiwaniu danych, które ma za zadanie zapobiec oszustwom i praniu pieniędzy.
  • Rafał Flis – Społeczny Innowator 2016: Social Wolves - Stworzył start-up społeczny, działający na rzecz odpowiedzialnej i kompetentnej kadry zarządzającej, prowadzący programy angażujące młodzież do projektów społecznych, promujące postawy obywatelskie.
Dziesięciu tegorocznych laureatów dołączyło do globalnej społeczności Innovators Under 35, złożonej z ponad 200 młodych innowatorów, pionierów i inspiratorów zmian, których MIT Technology Review nagradza od 1999 r. najpierw w USA, później na całym świecie. Konkurs Innovators Under 35 od 6 lat organizowany jest przez MIT Technology Review, czasopismo wydawane przez Massachusetts Institute of Technology - światowego lidera innowacji i technologii. Wśród dotychczasowych laureatów konkursu znajdują się takie osoby jak: Konstantin Novoselov (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki), Max Levchin (założyciel firmy PayPal), Sergey Brin (założyciel Google) czy Linus Torvalds (założyciel Linux). W zeszłym roku tytuł zdobyła też Olga Malinkiewicz, polska naukowiec, która przyczyniła się do opracowania niskotemperaturowej technologii wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów. Źródło: MIT, BGŻ BNP Paribas
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 09 2020 11:27 V18.6.11-1