reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© filipefrazao84 dreamstime.com_ Przemysł elektroniczny | 27 czerwca 2016

Brexit sprzyja eksporterom

- Dzisiejszymi beneficjentami brexitu są na pewno eksporterzy, którym sprzyja osłabienie złotego - uważa Michał Sztabler, analityk Noble Securities.
Słowa analityka potwierdzają prezesi tych giełdowych spółek, których większość przychodów pochodzi z eksportu. Dla Akcjonariat.pl sytuację na rynku skomentowali m.in. szefowie Groclinu, Sonela i VIGO System.

- Właściwie 100 proc. naszej sprzedaży to eksport, i to w euro. Więc dzisiejsze kursy nam niezmiernie sprzyjają – podkreśla Andre Gerstner, prezes Groclinu.

- 60 proc. eksportu mamy w dolarze amerykańskim. Więc dla nas krótkoterminowo dzisiejsze kurs złotego to bardzo dobra wiadomość. Co będzie dalej zobaczymy. Rynek nie lubi niepewności – stwierdza Krzysztof Wieczorkowski, prezes Sonel S.A.

- Zmiana kursu euro jest dla nas pozytywną informacją. Wielka Brytania nie jest naszym rynkiem bezpośrednio, więc problemów organizacyjnych czy przychodowych nie będzie – mówi Adam Piotrowski, prezes VIGO System. W 2015 r. 91 proc. przychodów VIGO System pochodziło z eksportu.

- Dzisiejszymi beneficjentami brexitu są na pewno eksporterzy, którym sprzyja osłabienie złotego. W perspektywie krótkoterminowej nie mogą narzekać spółki działające w sektorze automotive, takie jak np. Groclin czy IZO-BLOK, które gros swoich kontraktów rozliczają w euro. Z innych branż w bardzo dobrej sytuacji znalazł się Sonel, który ma istotną ekspozycję na dolara. To w krótkim terminie. W średnim sytuacja wcale nie musi wyglądać tak różowo. Brexit może zapoczątkować szereg zawirowań w Unii Europejskiej. Ucierpieć może budżet unijny, a to na pewno przełoży się na wyniki spółek działających np. w sektorze rolniczym - mam tu na myśli Ursusa czy Wielton. Bardzo trudno prognozować co się wydarzy w dłuższej perspektywie, za dwa-trzy lata – wyjaśnia Michał Sztabler, analityk Noble Securities.

Źródło: akcjonariat.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2