reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© solarseven dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 28 czerwca 2016

Opole: premiera inteligentnego robota

Przyjęcie zamówienia w restauracji czy przypomnienie o konieczności zażycia leków - to przykłady zastosowań inteligentnego robota humanoidalnego "Weegree One. Rozwijają go m.in. naukowcy z Politechniki Opolskiej.
Inteligentny robot o imieniu Pepper ma 1,2 m wysokości, napęd kołowy i potrafi imitować gesty, ruchy i mowę człowieka. W zależności od zapotrzebowania może działać autonomicznie lub być sterowany przez ludzi. Użytkownik komunikuje się z robotem poprzez mowę bądź tablet umieszczony w przedniej części urządzenia. W ubiegły piątek w Opolu robot "Weegree One" został zaprezentowany po raz pierwszy.

Jego głównie zastosowania to dostarczanie pożytecznych dla użytkownika informacji oraz pogłębianie interakcji z człowiekiem. - Dlatego może znaleźć zastosowanie np. w szpitalach, gdzie będzie przypominać o konieczności zażycia leków - powiedział prof. Politechniki Opolskiej dr hab. inż. Ryszard Beniak, który współpracuje przy tworzeniu oprogramowania.

W ocenie Patryka Suligi z firmy Weegree, robota można również wykorzystać w prostych pracach związanych z obsługą klienta, np. w bankach czy restauracjach. Chodzi przede wszystkim o te prace, w których potrzebne jest szybkie przetwarzanie dużej ilości danych i podanie w krótkim czasie konkretnej informacji.

- Humanoidalny robot pomoże nam wybrać odpowiedni film w kinie, poinformować o tym, czy dany produkt znajduje się na stanie magazynowym naszego sklepu, przyjąć zamówienie w restauracji, czy wskazać najlepszy pokój w hotelu. Możliwości są praktycznie nieograniczone – podkreślił Suliga.

Jak tłumaczył, w przypadku, gdy np. klient zada zbyt skomplikowane pytanie, na które robot nie posiada odpowiedzi w swojej bazie, w proces włącza się człowiek, który zdalnie kieruje robotem, np. kontaktując się przez tablet z klientem. - Tę zdalną pracę mogą więc wykonywać osoby niepełnosprawne, które mają trudności z przemieszczaniem się, co stwarza nowe możliwości pracy dla nich - dodał Suliga.

Sam robot - jak podał Suliga - kosztuje ok. 20 tys. euro, choć do tej kwoty należy doliczyć oprogramowanie. "Weegree One" jest już gotowy do nabycia.

W ocenie prof. Beniaka rozwój robotyki humanoidalnej będzie szedł dalej w kierunku pogłębiania interakcji z człowiekiem i dostarczania mu informacji. - Przykładowo w Japonii osoby starsze korzystają już z robotów, które im towarzyszą, pilnują, czy np. wzięły lekarstwa i pomagają w prostych czynnościach - powiedział naukowiec.

A jak wygląda Weegree One? Oto krótki filmik:Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 24 2018 23:28 V9.4.0-1