reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© youssouf cader dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 24 czerwca 2016

W Białymstoku powstaje sztuczna inteligencja

Firma TangramCare, działająca w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym, tworzy inteligentne systemy IT, które mogą być wykorzystywane np. w branży medycznej.
Blisko setka osób, w tym światowej klasy przedsiębiorcy branży medycznej z USA oraz przedstawiciele nauki spotkali się 23 czerwca w Białymstoku. Rozmowy dotyczyły wykorzystywania w swojej pracy inteligentnych systemów IT, które są tworzone przez firmę TangramCare.

Założyciele firmy TangramCare wywodzą się z Politechniki Białostockiej, gdzie aktywnie działali w grupie zajmującej się wydobywaniem wiedzy z danych. Właśnie dzięki analizie danych udaje im się rewolucjonizować systemy informatyczne branży medycznej. Swoją firmę ulokowali w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. Dziś są jednym z jego największych lokatorów, a sukcesy odnoszą na całym świecie, czego dowodem jest chociażby czwartkowe spotkanie – czytamy w komunikacie.

- Ciągle rozwijająca się technologia prowadzi do powstawania coraz bardziej zaawansowanej aparatury diagnostycznej oraz coraz skuteczniejszych leków. Pomimo to sektor ochrony zdrowia wciąż wymaga głębokich przemian. W tym właśnie aspekcie z pomocą ochronie zdrowia może przyjść jedna z najnowszych dziedzin nauki, jaką jest Data Science. U podstaw tej dziedziny leży zaawansowana matematyka, statystyka oraz programowanie – powiedział Mariusz Ferenc, jeden z założycieli firmy.

Białostocka firma, dzięki połączeniu sił z partnerami ze Stanów Zjednoczonych, jako jedna z nielicznych na świecie ma dostęp do największych zbiorów realnych danych medycznych.
- To jedno z naszych największych aktywów. Dane skrywają w sobie mnóstwo zależności i wiedzy. Dzięki ich analizie możemy przewidywać progresję choroby, a dzięki temu proponować najbardziej skuteczne ścieżki leczenia. Analiza danych pozwala nam wyciągać wnioski – tłumaczy Wojciech Kozłowski, drugi z założycieli.

Tworzenie takich systemów nie jest jednak proste. To właśnie sprawia, że większość projektów ma charakter badawczo rozwojowy. Dlatego też TangramCare stale współpracuje z jednostkami badawczymi i uczelniami, zwłaszcza z rodzimą Politechniką Białostocką.

- Obecnie żyjemy w czasach, w których każda kolejna dziedzina życia jest rewolucjonizowana przez IT, w tym też system ochrony zdrowia. Postanowiliśmy całą naszą energię poświęcić zagadnieniom, które są naprawdę ważne. Codziennie przychodzimy do pracy z myślą, że tworzymy rozwiązania które poprawiają sposób leczenia ludzi. Dzięki temu kolejne pokolenia będą mogły żyć dłużej i lepiej. Wierzymy, że Białystok może dać nam synergię niezbędną do rozwiązywania trudnych problemów branży medycznej. Bardzo dobre uczelnie, infrastruktura, dużo zieleni - to sprawia, że chcemy rozwijać się właśnie tu. Cały czas poszukujemy ludzi, którzy są kreatywni, mają otwarty umysł i lubią pracować nad ambitnymi wyzwaniami – nie miał wątpliwości Maciej Sawicki, zajmujący się w firmie rekrutacją.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-2