reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© bernardo varela dreamstime.com Nauka | 21 czerwca 2016

Nowe superkomputery na UW

Jeden z najnowocześniejszych ośrodków do analizy Big Data uruchomiono w piątek na Uniwersytecie Warszawskim (UW). Dwa superkomputery mają wykonywać obliczenia m.in. dla energetyki.

Centrum Technologii ICM UW wyposażone jest w dwa superkomputery. Pierwszy z nich, Okeanos, będzie służył do modelowania matematycznego i generowania dużych ilości danych. Jego moc obliczeniowa to ponad 1 petaflopsa (co znaczy, że potrafi wykonać ponad biliard - miliard miliardów - obliczeń zmiennoprzecinkowych na sekundę). Drugi z superkomputerów - Enigma - to, jak deklarują przedstawiciele ICM UW, największy w Polsce superkomputer do analiz Big Data. Posiada ponad 8 tys. rdzeni obliczeniowych i ma pojemność pamięci przekraczającą 8 petabajtów (1 petabajt to miliard gigabajtów). Maszyny na dobre ruszą z obliczeniami 1 lipca - zaznaczył dr Maciej Cytowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) UW na uroczystym otwarciu centrum.
Obliczenia będą dotyczyły projektów naukowych, będących często na styku nauki z biznesem czy z technologią. - Dotyczą one takich dziedzin, jak np. projektowanie nowych leków, testowanie wytrzymałości nowych materiałów. Będziemy też prognozować pogodę w dużo lepszej skali. (...) Oprócz tego mamy inżynierów, którzy będą się zajmowali projektowaniem kształtu śmigieł turbin wiatrowych - wymieniał Cytowski.
W Centrum Technologii ICM UW jest także system bezpiecznego przechowywania i udostępniania danych o pojemności w sumie ponad 20 petabajtów oraz zaawansowane laboratorium wizualizacji wielkoskalowej i renderingu (tworzenia realistycznych obrazów komputerowych). Dyrektor ICM UW prof. Marek Niezgódka tłumaczył podczas otwarcia centrum, że głównymi obszarami zainteresowania naukowców pracujących w nowym centrum będzie medycyna oraz energetyka. Jak stwierdził prof. Niezgódka, energetyka - to obszar, w którym wymagane jest wykorzystanie olbrzymiej ilości danych, które muszą być przetwarzane w czasie prawie rzeczywistym. Dyrektor centrum zwrócił też uwagę na konieczność zmiany modeli operacyjnych w energetyce w związku z pojawianiem się modeli odnawialnych czy prosumenckich. - Kompetencja naszych zespołów o interdyscyplinarnym składzie to wartość szczególna, która decyduje o naszym miejscu zarówno w nauce, jak i w układzie krajowym i międzynarodowym - zaznaczył Niezgódka. Prof. Marek Niezgódka wyraził nadzieję, że działaniami ICM UW zainteresują się prywatne firmy i sektor administracji publicznej. - Dane, a szczególnie wielkie dane, zmieniają świat - informacja z nich wydobywana tworzy nowe podstawy nauki, gospodarki, daje nowe szanse planowania i podejmowania decyzji w obszarze publicznym i w przemyśle - stwierdził. Źródło: PAP - Nauka w Polsce
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 19 2020 16:22 V18.0.1-2