reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© bernardo varela dreamstime.com Nauka | 21 czerwca 2016

Nowe superkomputery na UW

Jeden z najnowocześniejszych ośrodków do analizy Big Data uruchomiono w piątek na Uniwersytecie Warszawskim (UW). Dwa superkomputery mają wykonywać obliczenia m.in. dla energetyki.
Centrum Technologii ICM UW wyposażone jest w dwa superkomputery. Pierwszy z nich, Okeanos, będzie służył do modelowania matematycznego i generowania dużych ilości danych. Jego moc obliczeniowa to ponad 1 petaflopsa (co znaczy, że potrafi wykonać ponad biliard - miliard miliardów - obliczeń zmiennoprzecinkowych na sekundę).

Drugi z superkomputerów - Enigma - to, jak deklarują przedstawiciele ICM UW, największy w Polsce superkomputer do analiz Big Data. Posiada ponad 8 tys. rdzeni obliczeniowych i ma pojemność pamięci przekraczającą 8 petabajtów (1 petabajt to miliard gigabajtów).

Maszyny na dobre ruszą z obliczeniami 1 lipca - zaznaczył dr Maciej Cytowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) UW na uroczystym otwarciu centrum.

Obliczenia będą dotyczyły projektów naukowych, będących często na styku nauki z biznesem czy z technologią. - Dotyczą one takich dziedzin, jak np. projektowanie nowych leków, testowanie wytrzymałości nowych materiałów. Będziemy też prognozować pogodę w dużo lepszej skali. (...) Oprócz tego mamy inżynierów, którzy będą się zajmowali projektowaniem kształtu śmigieł turbin wiatrowych - wymieniał Cytowski.
W Centrum Technologii ICM UW jest także system bezpiecznego przechowywania i udostępniania danych o pojemności w sumie ponad 20 petabajtów oraz zaawansowane laboratorium wizualizacji wielkoskalowej i renderingu (tworzenia realistycznych obrazów komputerowych).

Dyrektor ICM UW prof. Marek Niezgódka tłumaczył podczas otwarcia centrum, że głównymi obszarami zainteresowania naukowców pracujących w nowym centrum będzie medycyna oraz energetyka.

Jak stwierdził prof. Niezgódka, energetyka - to obszar, w którym wymagane jest wykorzystanie olbrzymiej ilości danych, które muszą być przetwarzane w czasie prawie rzeczywistym. Dyrektor centrum zwrócił też uwagę na konieczność zmiany modeli operacyjnych w energetyce w związku z pojawianiem się modeli odnawialnych czy prosumenckich. - Kompetencja naszych zespołów o interdyscyplinarnym składzie to wartość szczególna, która decyduje o naszym miejscu zarówno w nauce, jak i w układzie krajowym i międzynarodowym - zaznaczył Niezgódka.

Prof. Marek Niezgódka wyraził nadzieję, że działaniami ICM UW zainteresują się prywatne firmy i sektor administracji publicznej. - Dane, a szczególnie wielkie dane, zmieniają świat - informacja z nich wydobywana tworzy nowe podstawy nauki, gospodarki, daje nowe szanse planowania i podejmowania decyzji w obszarze publicznym i w przemyśle - stwierdził.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-2