reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Novil Przemysł elektroniczny | 16 czerwca 2016

25 lat firmy Novil – wywiad

Dostawca usług EMS z Pomorza zaczynał od ręcznego lutowania w domu, dziś firma zatrudnia około 200 osób. Przy okazji rocznicy na nasze pytania odpowiedział Artur Miciński, CEO firmy Novil.
evertiq.pl: - Ćwierć wieku działania firmy to doskonały czas na podsumowania. Co uważa Pan jak dotąd za największy sukces firmy?

Artur Miciński, CEO Novil: ¬- W 1991 roku zaczynaliśmy od zera, praktycznie bez żadnego kapitału. Uruchomiliśmy niewielką linię montażu ręcznego i lutowania w moim domu w Żukowie, niedaleko Gdańska. Jak każda młoda firma przechodziliśmy przez wszystkie „choroby wieku dziecięcego”. Nie ma co ukrywać, że przetrwaliśmy tyle samo wzlotów co upadków.

Obecnie dla klientów z całej Europy realizujemy usługi z zakresu montażu powierzchniowego, przewlekanego, lutowania maszynowego na fali oraz montażu końcowego, wraz z testami komponentów i testami funkcjonalnymi. Bez fałszywej skromności mogę powiedzieć, że od 2008 roku Novil działa i prosperuje tak, jakbym sobie tego życzył. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach utrzymamy tendencję wzrostową.- Jakie kompetencje są kluczowe dla firmy działającej na rynku EMS? Gdzie widzi Pan pole do rozwoju dla firmy Novil i budowanie przewagi konkurencyjnej?

To pewnie zabrzmi jak truizm, ale sądzę, że najważniejsze jest wypracowanie i utrzymanie wysokiej jakości świadczonych usług oraz zdobycie zaufania klientów. W naszej firmie koncentrujemy sporo uwagi i energii na tym, by klient raz pozyskany chciał do nas wracać z kolejnymi zleceniami. Po 25 latach w branży EMS widzimy, że większość klientów Novil, to stali i powracający kontrahenci. W najbliższej przyszłości zamierzamy skupić się również na działaniach budujących świadomość naszej marki jako eksperta, do którego warto się zwrócić w celu realizacji planowanego zlecenia.

- Jak ocenia Pan sytuację na rynku EMS w Polsce?

Wiele polskich firm EMS skorzystało z funduszy unijnych i zainwestowało je w nowoczesne środki produkcji, dzięki czemu bardzo rozwinęły swój potencjał. Stopniowo przybywa też zupełnie nowych graczy. Myślę, że nasza rodzima branża jest jeszcze ciągle w fazie intensywnego rozwoju, z typowymi dla takiej sytuacji pozytywnymi i negatywnymi aspektami. Jestem jednak pełen optymizmu i spodziewam się, że rynek EMS w Polsce już wkrótce ustabilizuje się i okrzepnie.

- Z jakich krajów pochodzą klienci firmy? Gdzie firma upatruje głównych kierunków dalszego rozwoju: w Polsce czy za granicą?

W związku z tym, o czym mówiłem powyżej, bardzo ciężko byłoby budować przyszłość firmy wyłącznie w oparciu o krajowy rynek. Dlatego nasi najważniejsi klienci pochodzą też ze Szwecji, Niemiec oraz z Włoch. Niemniej jednak nie zapominamy o Polsce. Jednym z przejawów naszego zainteresowania pozyskaniem rodzimych klientów była nasza obecność na niedawnych targach TEC w maju w Warszawie.

- Czy Novil specjalizuje się w produkcji dla konkretnych sektorów, czy też przekrój branżowy klientów jest szeroki?

Produkujemy dla przemysłu maszynowego, chemicznego i okrętowego. Wytwarzamy również sterowniki do sprzętu AGD, produkty automotive i oświetleniowe, używane w transporcie publicznym, a także elementy elektroniki do sprzętu powszechnego użytku lub specjalistycznego sprzętu medycznego.

- Ile osób pracuje w firmie?

W naszym zakładzie w Miszewku na Kaszubach zatrudniamy blisko 200 osób, głównie wykwalifikowanych pracowników z wieloletnim doświadczeniem. Trzon zespołu stanowią specjaliści, którzy pracują w Novilu od wielu lat i rozwijają swoje kwalifikacje wraz ze wzrostem naszej firmy.

- Jaka jest powierzchnia produkcyjna i jak wyposażony jest park maszynowy? Co i kiedy zakupiono w ramach niedawnej inwestycji w urządzenia.

Obecnie dysponujemy pomieszczeniami produkcyjnymi i magazynowymi o łącznej powierzchni 3200 m kw. Posiadamy cztery linie do montażu SMT. Dysponujemy też maszynami do montażu THT Axial i Radial.

W drugiej połowie ubiegłego roku zainwestowaliśmy w nowe maszyny Siplace SX1 oraz urządzenia Omron do automatycznej inspekcji optycznej (AOI). Te inwestycje stanowią pierwszą część szerszego planu rozwoju firmy Novil w najbliższych latach. Nie chciałbym na razie zdradzać więcej szczegółów, ale będzie ciekawie… :)

- Dziękuję za rozmowę!


Foto: © Novil

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-1