reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© fergregory dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 09 czerwca 2016

Polscy inżynierowie w misji na Jowisza

Polscy inżynierowie z SENER Polska będą współtworzyć jeden z kluczowych elementów misji JUICE, której celem jest zbadanie księżyców Jowisza. To pierwsza tak duża misja ESA i wyjątkowa szansa dla polskiego sektora kosmicznego.
Dla polskich naukowców i inżynierów JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) to okazja do wzięcia udziału w wyjątkowym przedsięwzięciu, które pozwoli znacznie rozwinąć kompetencje naszej branży kosmicznej. To pierwsza duża misja w ramach programu naukowego ESA “Kosmiczna Wizja” (Cosmic Vision), który obejmuje lata 2015-2025. Jednym z celów misji jest zbadanie księżyców Jowisza pod kątem możliwości występowania na nich życia.

Sonda ma zostać wystrzelona z Ziemi w 2023 roku, a do Jowisza dotrze w 2030 roku. Termin startu jest sztywno określony i wynika ze wzajemnego położenia planet. Z tego powodu ESA stawia głównie na doświadczonych wykonawców z zapleczem technologiczno-produkcyjnym.- Cieszymy się, że bierzemy udział w tej misji. Spełnienie wyśrubowanych wymogów ESA potwierdza, że mamy w naszym kraju inżynierów i naukowców najwyższej klasy – mówi Aleksandra Bukała, dyrektor generalna SENER Polska. – Uczestnictwo w tak dużym przedsięwzięciu to także duży krok w rozwoju polskiego sektora kosmicznego.

Zadanie dla polskich inżynierów – przetestować podzespoły w ekstremalnych warunkach

Istotnym podzespołem sondy JUICE jest ponad 10-metrowy manipulator magnetometru – służy on do umieszczenia części instrumentów pomiarowych z dala od magnetycznych zakłóceń statku kosmicznego. W momencie startu konstrukcja będzie złożona i dopiero po wejściu na orbitę nastąpi jej rozłożenie. To właśnie przy opracowywaniu tego elementu będą pracowali inżynierowie z SENER Polska. Do ich zadań należy przeprowadzenie symulacji i testów podzespołów w ekstremalnych warunkach, jakie sonda będzie musiała znosić w trakcie kilkunastoletniej misji. Wyzwaniem będzie między innymi stworzenie stanowiska symulującego warunki mikro grawitacji oraz szeroki zakres temperatur (ponad 500 ºC).

Źródło: Sener Aerospace

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 22 2018 20:21 V9.3.2-1