reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Białostocka Przemysł elektroniczny | 16 maja 2016

Robot Photon rusza na podbój Kickstartera

Pięciu młodych inżynierów związanych z Politechniką Białostocką otrzymało oficjalne wsparcie uczelni przy pracy nad Photonem – projektem robota, który uczy dzieci programowania.
12 maja Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis oraz przedstawiciele firmy Photon Entertainment Sp. z o.o. – Marcin Joka i Michał Grześ podpisali umowę o współpracy.

Spółkę, po wygranej w polskim półfinale prestiżowego konkursu Imagine Cup i po pozyskaniu inwestora, założyli studenci, absolwenci i wykładowca Politechniki Białostockiej. Teraz obie strony zobowiązały się do współpracy przy organizacji przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i popularnonaukowym, także do pozyskiwania środków unijnych na ten cel. Projekt może w przyszłości być wykorzystywany jako element Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego, który planuje prowadzić Politechnika Białostocka. Uczelnia będzie także partnerem merytorycznym projektu Photon.

- Mamy wspólne cele, wspólne zadania i widzimy potrzebę sformalizowania naszej współpracy w postaci dzisiejszego dokumentu. Będziemy więc w przyszłości, już bez żadnych przeszkód współdziałać jako instytucja publiczna – Politechnika Białostocka i firma prywatna – Photon Entertainment – mówił prof. Lech Dzienis.- Jesteśmy szczęśliwi, że z projektu studenckiego udało się nam stworzyć firmę. A jeszcze bardziej cieszymy się, że możemy to wszystko robić wspólnie z Politechniką Białostocką. To forma wdzięczności za to, że mogliśmy się tu rozwijać i prowadzić ciekawe projekty. Mam nadzieję, że w przyszłości powstanie jeszcze wiele różnych inicjatyw, w których my będziemy mogli wspierać Politechnikę, a uczelnia odwzajemni się tym samym – stwierdził Marcin Joka, dyrektor zarządzający firmy i jeden z twórców robota.

W drodze od pomysłu do firmy swoją cegiełkę dołożył też Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości i Wybranych Nowych Technologii Politechniki Białostockiej. Od powołania jednostki 2013 roku przez Inkubator przeszło już około 30 firm.

Photon to niewielki, wyposażony w sensory robot, który z pomocą aplikacji mobilnej pomaga dzieciom w wieku od 6 do 12 lat w rozpoczęciu pierwszej przygody z programowaniem. Nauka odbywa się poprzez doświadczenia oraz za pośrednictwem pomysłowych zadań, które wymagają od dzieci pisania prostych programów operujących robotem. Głównym założeniem jest zdobywanie wiedzy poprzez zabawę i samodzielne eksperymentowanie. Photon czerpie inspirację z gier: dzieci mogą rozwijać jego umiejętności według własnych upodobań, a cała zabawa ubrana jest w narrację o przybyszu z innej planety, który poznaje zasady i uroki życia na Ziemi.

Robot już 17 maja trafi na amerykański serwis Kickstarter, gdzie odbędzie się jego kampania crowdfundingowa (to forma finansowania przedsięwzięcia poprzez wpłaty dokonywane przez osoby zainteresowane projektem).

- Photon to pierwszy innowacyjny projekt z Białegostoku, który trafi na Kickstartera – mówi Marcin Joka. - Nasz przypadek jest dowodem tego, że uczelnia wyższa nie musi być jedynie chłodną świątynią wiedzy i potrafi pomóc zamienić pomysły rodem z literatury science fiction w rzeczywistość.

Źródło: © Politechnika Białostocka

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-1