reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© albert lozano dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 10 maja 2016

IBM udostępnia procesor kwantowy

IBM Research, jednostka badawcza w firmie IBM, udostępnia publicznie moc obliczeniową procesora kwantowego. Naukowcy i specjaliści mogą wypróbować działania procesora i wykorzystać go do przeprowadzenia badań poprzez wykorzystanie chmury IBM.

Naukowcy z firmy IBM, którzy zbudowali procesor kwantowy, umożliwili udostępnianie jego mocy obliczeniowej poprzez platformę IBM Cloud, dostępną z komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych. Zdaniem ekspertów firmy, przyszłość komputerów idzie w stronę wyposażenia ich w procesory kwantowe, które mają potencjał rozwiązania zagadnień technicznych, dziś niedostępnych dla superkomputerów.
Platforma chmurowa, oferująca dostęp do „kwantowej mocy obliczeniowej”, nazwana IBM Quantum Experience, pozwoli użytkownikom na formułowanie i testowanie algorytmów, pracę z pojedynczymi kubitami (bitami kwantowymi), a także na zapoznanie się z instrukcjami i symulacjami pokazującymi, jakie korzyści może przynieść wykorzystanie procesorów kwantowych.
Procesor IBM jest złożony z pięciu nadprzewodnikowych kubitów i znajduje się w centrum IBM Research w Nowym Jorku. Jest to najbardziej zaawansowany system, który w przyszłości może doprowadzić do skonstruowania uniwersalnego komputera kwantowego – urządzenia, które byłoby zdolne wykonać dowolne zadanie znacznie szybciej, niż dostępne dziś maszyny. Uniwersalne komputery kwantowe dziś nie istnieją, ale specjaliści z IBM są zdania, że średniej wielkości maszyna tego typu, wykorzystująca 50-100 kubitów, może powstać w ciągu następnej dekady. Procesor kwantowy, zbudowany z ok. 50 kubitów, byłby w stanie przewyższyć mocą obliczeniową najlepsze z dzisiejszych superkomputerów. - Komputery kwantowe będą zupełnie inne, niż te dzisiejsze – nie tylko będą wyglądać inaczej, ale przede wszystkim zmienią się ich możliwości – mówi Piotr Pietrzak, CTO IBM Polska i Kraje Bałtyckie. - To nowy rozdział w pracach nad wykorzystaniem kwantowej mocy obliczeniowej, a poprzez udostępnienie jej za pośrednictwem chmury i IBM Quantum Experience - umożliwienie dostępu dla naukowców i badaczy, dzięki czemu, mamy nadzieję odkryć kolejne zastosowania tej technologii przyszłości, już dziś – dodaje. Komputery kwantowe są kolejnym krokiem przybliżającym ludzkość do przełomowych odkryć choćby w dziedzinie leków, zastosowania materiałów przemysłowych czy sztucznej inteligencji. Źródło: IBM
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 19 2020 16:22 V18.0.1-2