reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© saniphoto dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 05 maja 2016

Energa wybuduje pierwszy w Polsce magazyn energii

Energa-Operator w okolicach Pucka buduje pierwszy w Polsce lokalny obszar bilansowania (LOB) w oparciu o system magazynowania energii o mocy 0,75 MW i 1,5 MWh pojemności.
W połączeniu z planowaną farmą fotowoltaiczna o mocy 84 kW i istniejącymi źródłami wiatrowymi, biogazownią i odbiorcami powstanie obszar, na którym będzie testowane świadczenie usług systemowych i regulacyjnych.
System dostarczy konsorcjum, którego liderem jest firma Qumak. Po podpisaniu umowy w pierwszej połowie kwietnia 2016 roku. rozpoczęły się prace projektowe magazynu energii, który będzie gotowy w połowie września. Następnie, na tam samym placu powstanie farma fotowoltaiczna, którą wybuduje spółka z Grupy Energa - Energa Wytwarzanie i również udostępni do badań.

Prace badawcze, prowadzone przez zespół z Energa-Operator oraz konsorcjantów, tj. Instytut Energetyki Oddział Gdańsk i Uniwersytet Zielonogórski już się rozpoczęły i będą rozszerzane w miarę powstawania nowych obiektów. Wyniki, w tym katalog nowych usług systemowych i regulacyjnych zostaną ogłoszone w połowie 2018 roku.

Zmieniająca się struktura wytwarzania energii w systemie elektroenergetycznym związana z rosnącym udziałem źródeł w systemie dystrybucyjnym powoduje, że problematyka lokalnego bilansowania, opartego na magazynach energii , jest
podnoszona na całym świecie jako zagadnienie pierwszoplanowe w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. W Polsce już 37% mocy wytwórczych pracuje w systemie dystrybucyjnym i wielkość ta rośnie. Na OSD również spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo dostaw energii.

Źródło: Energa

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2