reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© saniphoto dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 05 maja 2016

Energa wybuduje pierwszy w Polsce magazyn energii

Energa-Operator w okolicach Pucka buduje pierwszy w Polsce lokalny obszar bilansowania (LOB) w oparciu o system magazynowania energii o mocy 0,75 MW i 1,5 MWh pojemności.
W połączeniu z planowaną farmą fotowoltaiczna o mocy 84 kW i istniejącymi źródłami wiatrowymi, biogazownią i odbiorcami powstanie obszar, na którym będzie testowane świadczenie usług systemowych i regulacyjnych.
System dostarczy konsorcjum, którego liderem jest firma Qumak. Po podpisaniu umowy w pierwszej połowie kwietnia 2016 roku. rozpoczęły się prace projektowe magazynu energii, który będzie gotowy w połowie września. Następnie, na tam samym placu powstanie farma fotowoltaiczna, którą wybuduje spółka z Grupy Energa - Energa Wytwarzanie i również udostępni do badań.

Prace badawcze, prowadzone przez zespół z Energa-Operator oraz konsorcjantów, tj. Instytut Energetyki Oddział Gdańsk i Uniwersytet Zielonogórski już się rozpoczęły i będą rozszerzane w miarę powstawania nowych obiektów. Wyniki, w tym katalog nowych usług systemowych i regulacyjnych zostaną ogłoszone w połowie 2018 roku.

Zmieniająca się struktura wytwarzania energii w systemie elektroenergetycznym związana z rosnącym udziałem źródeł w systemie dystrybucyjnym powoduje, że problematyka lokalnego bilansowania, opartego na magazynach energii , jest
podnoszona na całym świecie jako zagadnienie pierwszoplanowe w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. W Polsce już 37% mocy wytwórczych pracuje w systemie dystrybucyjnym i wielkość ta rośnie. Na OSD również spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo dostaw energii.

Źródło: Energa

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-1