reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ABB Przemysł elektroniczny | 22 kwietnia 2016

Solarny samolot wznawia lot dookoła świata

Solar Impulse, zasilany wyłącznie energią słoneczną, rozpoczął drugą część swojego historycznego, liczącego 40 tys. km lotu dookoła świata.
Samolot Solar Impulse 2 wystartował z lotniska Kaleaola na Hawajach, utrzymując kurs na kontynentalne Stany Zjednoczone. Maszyna zmierza do San Francisco, do przebycia ma 4 tys. km, co potrwa około 62 godzin.

Samolot zasilany jest za pomocą 17 248 ogniw solarnych rozmieszczonych na skrzydłach o dlugości 72 metrów. Energia magazynowana jest w akumulatorach litowo-jonowych i właśnie te komponenty były przyczyną wielomiesięcznego postoju samolotu. Akumulatory przegrzały się podczas kilkudniowego lotu z Japonii na Hawaje.

W locie dookoła świata Solar Impulse pokonał połowę swojej trasy za pomocą wyłącznie energii słonecznej, udowadniając tym samym, że możliwe jest generowanie elektryczności w sposób stabilny przez 24 godziny na dobę przy wykorzystaniu jedynie energii odnawialnej.

– Jednym z naszych celów dla tej historycznej podróży dookoła świata i dla naszego partnerstwa technologicznego z Solar Impulse, jest pokazanie, że przy pomocy bardziej inteligentnych i zrównoważonych technologii można oddzielić kwestię wzrostu ekonomicznego od negatywnego wpływu na środowisko – powiedział Greg Scheu, prezydent regionu Ameryk w Grupie ABB. – Energia odnawialna, mikrosieci, magazynowanie energii, wyższe standardy efektywności – to wszystko pokazuje, że możemy zasilać świat nie zużywając zasobów planety.Źródło: © ABB

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 25 2018 19:10 V11.1.0-2