reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© firaxissmooke dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 05 kwietnia 2016

750 mln PLN na innowacyjność dla MŚP

Wczoraj rozpoczął się nabór wniosków do nowej edycji „szybkiej ścieżki”, jednego z flagowych programów NCBR. Do zgarnięcia jest 750 mln PLN.
750 mln złotych dla przedsiębiorców, minimum formalności, aplikowanie o środki wyłącznie drogą elektroniczną, około 60 dni na wydanie decyzji o dofinansowaniu – to założenia „szybkiej ścieżki” dla MŚP. Nowatorska formuła służy wsparciu badań naukowych i prac rozwojowych podejmowanych przez przedsiębiorców we współpracy z uczelniami i zespołami badawczymi.

– Badania prowadzone są na uczelniach, zaś inwestycje to domena przedsiębiorców. Połączenie tych dwóch obszarów to klucz do sukcesu. Nauka i biznes powinny się przenikać, wspólnie tworząc trzon rozwoju polskich innowacji. Jesteśmy na dobrej drodze, czego dowodzi niesłabnące zainteresowanie programem „szybka ścieżka”. Dlatego ogłaszamy kolejną jej edycję skierowaną do sektora MŚP – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
W ramach „szybkiej ścieżki” przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów obejmujących badania przemysłowe i prace rozwojowe albo prace rozwojowe nad rozwiązaniami technologicznymi i produktami, które służą rozwojowi prowadzonej działalności oraz wzmacnianiu pozycji konkurencyjnej firmy. Tematyka prac musi wpisywać się w jedną z tzw. „Krajowych inteligentnych specjalizacji”. Poziom dofinansowania sięga nawet 80 proc. w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i charakteru projektu. Nowy nabór wniosków dla MSP rozpoczął się 4 kwietnia i potrwa do 29 lipca 2016 r. Duże firmy będą mogły starać się o dofinansowanie projektów od 1 czerwca do 11 lipca 2016 r.

NCBR podsumowuje przy okazji zeszłoroczną edycję „szybkiej ścieżki”. Przedsiębiorcy złożyli prawie 2 tysiące projektów o wartości siedmiokrotnie przekraczającej założony budżet programu. Wśród dotychczasowych beneficjentów „szybkiej ścieżki” są takie przedsiębiorstwa jak: SAULE Technologies założona przez Olgę Malinkiewicz, twórczynię rewolucyjnej technologii perowskitowej; VIGO System, producent detektorów podczerwieni m.in. łazika marsjańskiego Curiosity, czy CT Adventure specjalizujący się w technologiach z użyciem podczerwieni.

SAULE Technologies pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem technologii perowskitowej, dzięki której ogniwa fotowoltaniczne produkujące energię elektryczną będzie można nadrukowywać na cienką folię i umieszczać w telefonach komórkowych czy na ścianach budynków. Wsparcie przyznane przez NCBR na ten projekt było najwyższe w dotychczasowej historii „szybkiej ścieżki” dla MŚP.

Firma VIGO System otrzymała natomiast dofinansowanie na opracowanie technologii powtarzalnego wytwarzania niezawodnych detektorów podczerwieni do zastosowań w energetyce, ochronie środowiska i petrochemii.

CTAdventure dzięki wsparciu z „szybkiej ścieżki” razem z wybranymi uczelniami wyższymi ma stworzyć narzędzie umożliwiające lekarzom szybką, wydajną oraz rzetelną analizę nagrań pochodzących z badań endoskopowych za pomocą autorskich algorytmów przetwarzania obrazów.

Źródło: NCBR

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2