reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Zortrax Przemysł elektroniczny | 01 kwietnia 2016

Zortrax potraja zyski i przychody

Olsztyński producent drukarek 3D wypracował w 2015 roku 37,6 mln PLN przychodów, w porównaniu do 12,5 mln PLN w roku 2014.
W 2015 roku zysk netto Zortrax wyniósł 8 mln PLN, wobec 2,8 mln PLN rok wcześniej. Firma podkreśla, że dynamika wzrostu kosztów nie przewyższa wzrostu przychodów, dlatego udało się poprawić marże.

– Koniec roku był dla nas bardzo dobry, na co złożyła się przede wszystkim wciąż dynamicznie rosnąca sprzedaż drukarki Zortrax M200, a także zwiększająca się liczba materiałów do druku, które zamawiają nasi klienci. W ubiegłym roku dynamika wzrostu sprzedaży materiałów przekroczyła dynamikę wzrostu sprzedaży samych urządzeń. To z kolei pokazuje, że pójście w stronę własnego oprogramowania i własnych materiałów, tworzących zintegrowane środowisko druku 3D, było strategicznym posunięciem – mówi Rafał Tomasiak, prezes zarządu Zortrax SA. W 2015 r. sprzedaż modelu M200 wyniosła ponad 5 500 sztuk.

Zortrax podkreśla, że spółka coraz więcej inwestuje, przede wszystkim w działalność badawczo-rozwojową. - Największe wydatki w 2015 r. związane były z drukarką 3D Zortrax Inventure. W tym roku także stawiamy na R&D i zamierzamy kontynuować pracę nad nowymi urządzeniami i materiałami do druku. Mocny akcent postawimy też na rozwój naszego autorskiego oprogramowania, które stanowi bardzo ważny element całego ekosystemu – mówi prezes Tomasiak.

Zortrax sprzedaje większość swoich produktów poza Polską. W kraju generowanych jest ok. 10 %. przychodów, pozostała część pochodzi z rynków zagranicznych – 38% z Unii Europejskiej, a 52% z pozostałych krajów.

Spółka podtrzymuje plany debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Możliwy termin IPO to druga połowa roku, jednak będzie on uzależniony od warunków rynkowych oraz ewentualnych potrzeb spółki w zakresie nowych środków.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-1