reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© timothy boomer dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 04 kwietnia 2016

Komputery zużyją mniej prądu

Start-up Grinfinity tworzy oprogramowanie, dzięki któremu komputery mogą pobierać nawet o 60% mniej energii.

Pierwsze pilotaże przeprowadzone zostały już m.in. w jednostce administracji publicznej, uczelni oraz dużym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Jego założycielami są m.in. inżynierowie z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego – informuje portal PAP – Nauka w Polsce. Inżynierowie skupiają się na rozwiązaniach dla komputerów i infrastruktury informatycznej. Z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania informatycznego można jednak analizować wszystkie urządzenia w domu. Programy pozwalają zaoszczędzić energię w komputerach stacjonarnych i laptopach, jakich używamy na co dzień, ale także zużywaną przez serwery, np. w centrach danych. Inteligentne gniazdka umożliwiają analizę zachowań domowników czy pracowników. Oprogramowanie gromadzi dane o zachowaniach użytkowników i tak steruje urządzeniami, aby zużycie energii było mniejsze.
- Nasze narzędzie oferujemy firmom, urzędom, placówkom naukowym. Okazało się, że wdrożenia zapewniają oszczędność nawet 60 procent energii na używanych komputerach. Co więcej, pozwalają nam zebrać dane do analizy zachowania osób pracujących przy urządzeniach elektronicznych. Staramy się wykorzystać te informacje do zaproponowania kolejnych, coraz lepszych rozwiązań informatycznych. Pozwolą one jeszcze bardziej oszczędzać energię – powiedział PAP dr inż. Mateusz Jarus z Wydziału Technologii Efektywnych Energetycznie PCSS.
System Grinfy został zapoczątkowany 4 lata temu w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, jako projekt naukowy. W styczniu 2016 r. powstała spółka Grinfinity, która sprzedaje oprogramowanie na rynku komercyjnym. Jak zapewnia badacz, działalność biznesowa jest uzupełnieniem jego pracy naukowej i w żaden sposób z nią nie koliduje. Oszczędność energii można uzyskać w różny sposób, przykładowo poprzez wyłączanie komputera i monitora, gdy nie jest używany oraz odłączanie zasilania od dysków twardych. Oprogramowanie Grinfy pozwala także sterować częstotliwością taktowania procesora oraz ustawiać tryby oszczędzania energii pozostałych podzespołów komputera. Grinfinity oferuje produkt przeznaczony do zarządzania komputerami, monitorami i notebookami, ale inżynierowie pracują także nad rozwiązaniami dla kolejnych urządzeń elektronicznych zużywających znaczne ilości energii. Źródło: PAP – Nauka w Polsce
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 09 2020 11:27 V18.6.11-1