reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© serban enache dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 25 marca 2016

Czujniki pokierują ruchem pojazdów na skrzyżowaniach

Taką wizję przyszłości nowoczesnego transportu kreują inżynierowie z MIT, według których pozbycie się sygnalizatorów znacznie upłynniłoby ruch w miastach.

Koncepcja opracowana przez badaczy z SENSEable City Lab na Massachusetts Institute of Technology (MIT), Swiss Institute of Technology (ETHZ) oraz Italian National Research Council (CNR) zakłada, że naszpikowane sensorami i komunikujące się między sobą pojazdy będą znacznie szybciej pokonywać trasy w miastach, niż w przypadku gdy samochody muszą zatrzymywać się na światłach. Opracowany system DriveWAVE oparty jest na matematycznym modelowaniu. Pozbycie się sygnalizatorów ma znacznie upłynnić ruch, gdyż uczestnicy ruchu będą efektywnie wykorzystywali wszelkie przerwy między samochodami na włączenie się do ruchu. Zachowania bezpiecznego dystansu między pojazdami dopilnują zamontowane czujniki. Według badaczy kluczowe jest nie tyle przyspieszenie ruchu, co zapewnienie ciągłego przepływu pojazdów poruszających się z optymalną prędkością. Oto wizualizacja opracowanego systemu.
Życie czasami jednak wyprzedza naukę, bowiem podobne rozwiązanie zarejestrowano już na jednym ze skrzyżowań w Etiopii. W dodatku bez pomocy jakiejkolwiek elektroniki, nie wspominając nawet o znakach poziomych.
reklama
reklama
October 20 2020 13:46 V18.11.9-1