reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© stokkete dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 01 marca 2016

Kieszonkowy spirometr Polaków może ułatwić życie osobom z astmą i POChP

Polscy innowatorzy ze spółki HealthUp pracują nad MySpiroo - niedrogim, przenośnym spirometrem zarządzanym przez aplikację na smartfonie.
Przenośny spirometr może pomóc osobom z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Urządzenie łączy się bezprzewodowo (przez Bluetooth) z aplikacją na smartfonie, która pokazuje wyniki pomiarów, gromadzi historię badań i pozwala na łatwe ich przeszukiwanie i porównywanie.

- Chcemy dać możliwość robienia pomiarów spirometrycznych np. pielęgniarce albo lekarzowi, którzy przyjadą do pacjenta na wizytę domową. Albo ośrodkom, które spirometrów nie mają. Z urządzenia docelowo korzystać będą mogli również samodzielnie pacjenci - wyjaśnił w rozmowie z PAP jeden z założycieli spółki HealthUp, lekarz dr Łukasz Kołtowski. Jak dodał drugi z założycieli HealthUp, Piotr Bajtała, tradycyjne spirometry to urządzenia spore i niezbyt poręczne, a ich koszt to kilka tysięcy złotych. Cena MySpiroo ma być około 10 razy niższa, a rozmiary sprzętu będą porównywalne z iPhonem.

Spirometr mierzy prędkość i objętość wydychanego powietrza, dzięki czemu można określić, czy u danej osoby występują zaburzenia związane z zawężeniem oskrzeli albo ze zmniejszeniem objętości płuc.

Urządzenie opracowane przez polskich innowatorów będzie też mierzyło puls oraz natlenienie krwi - parametry istotne w chorobach POChP i astmie czy chorobach serca. Aby wykonać pomiar wystarczy tylko umieścić palec na czujniku. Badanie wykonywane będzie przy użyciu fal świetlnych.

MySpiroo jest na etapie działającego, zaawansowanego prototypu. W tym roku ma przejść badania kliniczne i otrzymać certyfikację, jako produkt medyczny.

Innowatorzy ze spółki HealthUp pozyskali 4,3 mln PLN w pierwszej rundzie finansowania na produkt MySpiroo z Joint Polish Investment Fund (JPIF). JPIF to efekt współpracy firm Adiuvo Management i BRAN Investments z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu BRIdge VC.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-1