reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© stokkete dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 01 marca 2016

Kieszonkowy spirometr Polaków może ułatwić życie osobom z astmą i POChP

Polscy innowatorzy ze spółki HealthUp pracują nad MySpiroo - niedrogim, przenośnym spirometrem zarządzanym przez aplikację na smartfonie.

Przenośny spirometr może pomóc osobom z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Urządzenie łączy się bezprzewodowo (przez Bluetooth) z aplikacją na smartfonie, która pokazuje wyniki pomiarów, gromadzi historię badań i pozwala na łatwe ich przeszukiwanie i porównywanie. - Chcemy dać możliwość robienia pomiarów spirometrycznych np. pielęgniarce albo lekarzowi, którzy przyjadą do pacjenta na wizytę domową. Albo ośrodkom, które spirometrów nie mają. Z urządzenia docelowo korzystać będą mogli również samodzielnie pacjenci - wyjaśnił w rozmowie z PAP jeden z założycieli spółki HealthUp, lekarz dr Łukasz Kołtowski. Jak dodał drugi z założycieli HealthUp, Piotr Bajtała, tradycyjne spirometry to urządzenia spore i niezbyt poręczne, a ich koszt to kilka tysięcy złotych. Cena MySpiroo ma być około 10 razy niższa, a rozmiary sprzętu będą porównywalne z iPhonem.
Spirometr mierzy prędkość i objętość wydychanego powietrza, dzięki czemu można określić, czy u danej osoby występują zaburzenia związane z zawężeniem oskrzeli albo ze zmniejszeniem objętości płuc.
Urządzenie opracowane przez polskich innowatorów będzie też mierzyło puls oraz natlenienie krwi - parametry istotne w chorobach POChP i astmie czy chorobach serca. Aby wykonać pomiar wystarczy tylko umieścić palec na czujniku. Badanie wykonywane będzie przy użyciu fal świetlnych. MySpiroo jest na etapie działającego, zaawansowanego prototypu. W tym roku ma przejść badania kliniczne i otrzymać certyfikację, jako produkt medyczny. Innowatorzy ze spółki HealthUp pozyskali 4,3 mln PLN w pierwszej rundzie finansowania na produkt MySpiroo z Joint Polish Investment Fund (JPIF). JPIF to efekt współpracy firm Adiuvo Management i BRAN Investments z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu BRIdge VC. Źródło: PAP – Nauka w Polsce
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 09 2020 11:27 V18.6.11-1