reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© stokkete dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 01 marca 2016

Kieszonkowy spirometr Polaków może ułatwić życie osobom z astmą i POChP

Polscy innowatorzy ze spółki HealthUp pracują nad MySpiroo - niedrogim, przenośnym spirometrem zarządzanym przez aplikację na smartfonie.
Przenośny spirometr może pomóc osobom z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Urządzenie łączy się bezprzewodowo (przez Bluetooth) z aplikacją na smartfonie, która pokazuje wyniki pomiarów, gromadzi historię badań i pozwala na łatwe ich przeszukiwanie i porównywanie.

- Chcemy dać możliwość robienia pomiarów spirometrycznych np. pielęgniarce albo lekarzowi, którzy przyjadą do pacjenta na wizytę domową. Albo ośrodkom, które spirometrów nie mają. Z urządzenia docelowo korzystać będą mogli również samodzielnie pacjenci - wyjaśnił w rozmowie z PAP jeden z założycieli spółki HealthUp, lekarz dr Łukasz Kołtowski. Jak dodał drugi z założycieli HealthUp, Piotr Bajtała, tradycyjne spirometry to urządzenia spore i niezbyt poręczne, a ich koszt to kilka tysięcy złotych. Cena MySpiroo ma być około 10 razy niższa, a rozmiary sprzętu będą porównywalne z iPhonem.

Spirometr mierzy prędkość i objętość wydychanego powietrza, dzięki czemu można określić, czy u danej osoby występują zaburzenia związane z zawężeniem oskrzeli albo ze zmniejszeniem objętości płuc.

Urządzenie opracowane przez polskich innowatorów będzie też mierzyło puls oraz natlenienie krwi - parametry istotne w chorobach POChP i astmie czy chorobach serca. Aby wykonać pomiar wystarczy tylko umieścić palec na czujniku. Badanie wykonywane będzie przy użyciu fal świetlnych.

MySpiroo jest na etapie działającego, zaawansowanego prototypu. W tym roku ma przejść badania kliniczne i otrzymać certyfikację, jako produkt medyczny.

Innowatorzy ze spółki HealthUp pozyskali 4,3 mln PLN w pierwszej rundzie finansowania na produkt MySpiroo z Joint Polish Investment Fund (JPIF). JPIF to efekt współpracy firm Adiuvo Management i BRAN Investments z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu BRIdge VC.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2