reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Microsoft Przemysł elektroniczny | 03 lutego 2016

Podwodne centra danych Microsoftu

Microsoft eksperymentuje – firma realizuje projekt, który zakłada umieszczanie centrów danych na dnie oceanu.
Problem z odprowadzaniem ciepła z grzejącej się elektroniki znany jest od dawna, a chłodzenie wodą stosowane jest chociażby w superkomputerach – przykładem może być Prometheus zainstalowany w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Microsoft postanowił pójść tą drogą i zbudować centra danych, które będzie można przechowywać pod powierzchnią wody.

Elektronika i woda? W pierwszej chwili można pomyśleć, że pomysł jest niedorzeczny. Niemniej poważnych plusów jest kilka. Po pierwsze: nie trzeba budować ośrodka gdzieś na dalekiej północy, gdzie temperatury są niskie – obecnie różne firmy często korzystają z tego naturalnego chłodzenia – ale można zatopić specjalne kapsuły np. w Oceanie Spokojnym, w niewielkiej odległości od wybrzeży, co znacząco poprawiłoby czas niezbędny na nawiązanie połączenia z serwerem.

Microsoft realizuje zatem projekt Natick i ma już za sobą pierwsze udane testy. Na dnie oceanu, niedaleko kalifornijskiego wybrzeża zanurzono kapsułę o średnicy 2,4 m, której stan był szczegółowo monitorowany przez zestaw ponad 100 czujników (wilgotności, ciśnienia, itd.). Przenośne centrum danych przeleżało pod wodą 105 dni i to nie bezużytecznie, bowiem wykonało kilka zadań.

Projektowane przez Microsoft podwodne centra danych Natick mają wytrzymać pod wodą 5 lat – tyle czasu mają działać komputery ukryte wewnątrz kapsuły. Potem następowałaby wymiana elektroniki, a kapsułę ponownie by zatapiano.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2