reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Maciej Rutkowski PCSS Przemysł elektroniczny | 25 stycznia 2016

Superkomputer Huawei uruchomiony w Poznaniu

W piątek zainaugurowano działalność Centrum innowacji PCSS-Huawei, gdzie uruchomiono jeden z najmocniejszych polskich klastrów obliczeniowych "Orzeł/Eagle" - 80. najszybszy superkomputer świata.
Celem pierwszego etapu wspólnej inwestycji będzie współpraca zespołów badawczych Huawei i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) między innymi w zakresie przetwarzania i składowania danych w chmurze.

- To pierwsza taka umowa podpisana przez nas ze środowiskiem akademickim na świecie. Mamy w tej chwili kilkanaście centrów, natomiast są to centra w których rozwijamy rozwiązania telekomunikacyjne. Wybierając Poznań braliśmy pod uwagę m.in. doświadczenie odnośnie technologii energooszczędnych. PCSS od lat testowało i testuje różne technologie, m.in. chłodzenie cieczą - powiedział w piątek Dominik Dziarczykowski z Huawei Polska.
Równocześnie z inauguracją Centrum, Huawei uruchomił w Poznaniu klaster obliczeniowy "Orzeł/Eagle" o mocy obliczeniowej 1.4 PFlops. Jest to jeden z najbardziej energooszczędnych systemów, w tej części świata, oraz jeden z trzech najmocniejszych systemów tego typu w Polsce. - Klaster obliczeniowy jest urządzeniem bardzo uniwersalnym. Jego moc obliczeniowa jest udostępniana wszystkim polskim naukowcom, odkrywcom, researcherom - zaznaczył Dziarczykowski. System zajął 80 pozycję na liście najszybszych systemów na świecie, ogłoszonej podczas konferencji SC2015 w USA. Może być zastosowany między innymi do symulacji inżynierskich, badań przy wykorzystaniu energii z fuzji jądrowej jako alternatywnego, bezpiecznego źródła energii, czy badań nad ludzkim mózgiem.

Huawei Enterprise to jedna z trzech grup biznesowych Huawei odpowiedzialna za tworzenie produktów i usług ITC, w tym m.in.: rozwiązań dla funkcjonalnych sieci korporacyjnych, systemów cloud computing, oraz centrów danych. Rozwiązania Huawei Enterprise używane są m.in. w przemyśle transportowym, energetycznym, sektorze finansowym, zdrowotnym czy publicznym.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) jest jednostką afiliowaną przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, odpowiedzialną za dostarczenie infrastruktury IT dla uczelni wyższych oraz jednostek badawczo-rozwojowych. Pełni funkcję operatora krajowej akademickiej sieci światłowodowej PIONIER, operatora sieci miejskiej w Poznaniu – POZMAN, zapewnia połączenie z europejską siecią (GEANT) oraz światowymi zasobami internetowymi. Jest aktywnym centrum danych zasobów przetwarzania i składowania danych, z których korzysta środowisko naukowe w Polsce jak i Europie. PCSS prowadzi też prace badawczo-rozwojowe oraz wdrożeniowe we współpracy z innymi jednostkami naukowymi w kraju, na świecie oraz wdraża te technologie w rozwiązaniach praktycznych, w przemyśle oraz biznesie.Źródło: PAP – Nauka w Polsce
Foto: © Maciej Rutkowski PCSS

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-1