reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Maciej Rutkowski PCSS Przemysł elektroniczny | 25 stycznia 2016

Superkomputer Huawei uruchomiony w Poznaniu

W piątek zainaugurowano działalność Centrum innowacji PCSS-Huawei, gdzie uruchomiono jeden z najmocniejszych polskich klastrów obliczeniowych "Orzeł/Eagle" - 80. najszybszy superkomputer świata.

Celem pierwszego etapu wspólnej inwestycji będzie współpraca zespołów badawczych Huawei i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) między innymi w zakresie przetwarzania i składowania danych w chmurze.
- To pierwsza taka umowa podpisana przez nas ze środowiskiem akademickim na świecie. Mamy w tej chwili kilkanaście centrów, natomiast są to centra w których rozwijamy rozwiązania telekomunikacyjne. Wybierając Poznań braliśmy pod uwagę m.in. doświadczenie odnośnie technologii energooszczędnych. PCSS od lat testowało i testuje różne technologie, m.in. chłodzenie cieczą - powiedział w piątek Dominik Dziarczykowski z Huawei Polska.
Równocześnie z inauguracją Centrum, Huawei uruchomił w Poznaniu klaster obliczeniowy "Orzeł/Eagle" o mocy obliczeniowej 1.4 PFlops. Jest to jeden z najbardziej energooszczędnych systemów, w tej części świata, oraz jeden z trzech najmocniejszych systemów tego typu w Polsce. - Klaster obliczeniowy jest urządzeniem bardzo uniwersalnym. Jego moc obliczeniowa jest udostępniana wszystkim polskim naukowcom, odkrywcom, researcherom - zaznaczył Dziarczykowski. System zajął 80 pozycję na liście najszybszych systemów na świecie, ogłoszonej podczas konferencji SC2015 w USA. Może być zastosowany między innymi do symulacji inżynierskich, badań przy wykorzystaniu energii z fuzji jądrowej jako alternatywnego, bezpiecznego źródła energii, czy badań nad ludzkim mózgiem. Huawei Enterprise to jedna z trzech grup biznesowych Huawei odpowiedzialna za tworzenie produktów i usług ITC, w tym m.in.: rozwiązań dla funkcjonalnych sieci korporacyjnych, systemów cloud computing, oraz centrów danych. Rozwiązania Huawei Enterprise używane są m.in. w przemyśle transportowym, energetycznym, sektorze finansowym, zdrowotnym czy publicznym. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) jest jednostką afiliowaną przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, odpowiedzialną za dostarczenie infrastruktury IT dla uczelni wyższych oraz jednostek badawczo-rozwojowych. Pełni funkcję operatora krajowej akademickiej sieci światłowodowej PIONIER, operatora sieci miejskiej w Poznaniu – POZMAN, zapewnia połączenie z europejską siecią (GEANT) oraz światowymi zasobami internetowymi. Jest aktywnym centrum danych zasobów przetwarzania i składowania danych, z których korzysta środowisko naukowe w Polsce jak i Europie. PCSS prowadzi też prace badawczo-rozwojowe oraz wdrożeniowe we współpracy z innymi jednostkami naukowymi w kraju, na świecie oraz wdraża te technologie w rozwiązaniach praktycznych, w przemyśle oraz biznesie. Źródło: PAP – Nauka w Polsce Foto: © Maciej Rutkowski PCSS
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 20 2020 00:12 V15.3.2-2