reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© rangizzz dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 21 stycznia 2016

Naukowcy-inżynierowie zaprojektują elektronikę na życzenie

Założyciele IRES Technologies wywodzą się z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Twórcy firmy wykorzystują doświadczenie zdobyte w trakcie projektów badawczych przy projektowaniu elektroniki dla takich sektorów, jak naukowy czy kosmiczny.
IRES Technologies to spółka z naukowym rodowodem, która powstała na początku 2014 roku. Po dwóch latach działalności firma może się pochwalić projektami z różnych dziedzin, wśród których znajdziemy urządzenia pomiarowe wykonane na potrzeby branży energetycznej, układ akwizycji danych pomiarowych dla eksperymentu z dziedziny fizyki plazmy czy system elektroniczny dla akceleratora biomedycznego. IRES Technologies świadczy także usługi badań i testowania urządzeń elektronicznych, pomagając np. przygotować sprzęt do certyfikacji.

Spółka chce wykorzystać możliwości, jakie stwarza członkostwo Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i mocno interesuje się udziałem w projektach kosmicznych. Na początku stycznia tego roku IRES Technologies przystąpiło do Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. – Co prawda jeszcze nie jesteśmy dużym graczem, ale nasz potencjał oraz doświadczenie pozwalają nam wnieść pewien wymierny wkład w rozwój polskiego sektora kosmicznego. Na początek spodziewamy się realizacji projektów we współpracy z innymi podmiotami, jednak z biegiem czasu liczymy, iż będziemy w stanie realizować duże projekty samodzielnie – mówi Dominik Rybka, współzałożyciel i członek zarządu IRES Technologies.

- W pracy dla branży kosmicznej na pewno przydaje się nasze doświadczenie zdobywane w projektach badawczych. Jednym z nich był międzynarodowy eksperyment POLAR, w ramach którego opracowywałem pokładowe systemy elektroniczne dla satelity badawczego – opowiada Dominik Rybka. Rozwiązania opracowane przez współzałożyciela IRES Technologies już niedługo polecą w przestrzeń kosmiczną i posłużą do mierzenia polaryzacji promieniowania gamma z rozbłysków GRB (Gamma Ray Bursts).

Warszawska spółka nawiązała już współpracę z jedną z polskich firm z sektora kosmicznego i opracowała oprogramowanie systemów pomiarowo-kontrolnych dla urządzeń EGSE (Electrical Ground Support Equipment), czyli sprzętu naziemnego do nadzorowania projektów satelitarnych. Jak podkreśla Dominik Rybka, współpraca przebiegała bardzo dobrze i rysują się możliwości podjęcia kolejnych projektów.Ale kosmos to nie jedyny kierunek rozwoju IRES Technologies. Ciekawie wyglądają także perspektywy w branży energetycznej. Spółka ukończyła już kilka mniejszych projektów dla klienta z tego sektora i teraz jest w trakcie rozmów na temat nowego dużego przedsięwzięcia zakładającego zbudowanie kompletnego urządzenia pomiarowego. – Będzie to największy projekt, którym zajmuje się w tej chwili firma – stwierdza nasz rozmówca.

IRES Technologies powstało jako spin-off Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Przedsiębiorstwo realizuje projekty związane z fizyką eksperymentalną w dziedzinie elektroniki i oprogramowania. IRES Technologies zajmuje się projektowaniem dedykowanych płyt elektronicznych PCB, rozwijaniem oprogramowania niskopoziomowego, systemami wbudowanymi, oprogramowaniem sterującym oraz oprogramowaniem dla systemu Linux, a także jego administracją.

Foto: © IRES Technologies

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-2