reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© firebrandphotography dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 21 stycznia 2016

Biodegradowalne roboty

Naukowcy z Italian Institute of Technology pracują nad inteligentnymi materiałami, dzięki którym wykonany z nich robot mógłby ulegać rozkładowi, gdy osiągnie już koniec swojego życia, podobnie jak ludzkie ciało.
Pisząc o robotach skupiamy się głównie na elektronice i ich możliwościach, zapominając o tym, co kryje się pod sztuczną skórą. A znajdziemy tam głównie metal i plastik, czyli materiały trudne do przetworzenia. Maszyny stałyby się o wiele bardziej przyjazne środowisku, gdyby zbudować je z biodegradowalnych substancji.

Nad takim właśnie rozwiązaniem pracują włoscy naukowcy. - Wyposażamy w nanotechnologie dowolny materiał. To co robimy, oprócz tworzenia nowych materiałów kompozytowych – inteligentnych materiałów, polega na zmianie właściwości materiałów. Zwykłe materiały, takie jak papier czy bawełna lub syntetyczne pianki, otrzymują nowe cechy, których normalnie nie mają, dzięki czemu rozszerzamy ich zakres zastosowań – mówi dla Reutersa Athanassia Athanassiou, szef zespołu Smart Material Group.

Naukowcy twierdzą, że ich inteligentne materiały mogą w końcu zastąpić tradycyjny plastik, do którego produkcji używa się ropy naftowej, której zużycie przyczynia się do zmian klimatu. Co prawda bioplastiki otrzymywane z roślin zużywają więcej energii w procesie produkcji niż zwykły plastik, ale zespół z włoskiego instytutu opracował metodę wytwarzania bioplastiku z odpadów organicznych. To daje nadzieję, na ograniczenie zużycia energii, dzięki wykorzystaniu np. resztek jedzenia, które normalnie zostałyby wyrzucone.

Zespół pod kierownictwem Ahanassiou uważa, że to właśnie roboty mogłyby być zbudowane z nowych materiałów. Tworzywa te mogą być zarówno elastyczne, czyli nadają się na skórę robota (która może zawierać sensory), ale i bardzo twarde – w sam raz do zbudowania wnętrza maszyny. Roboty powstałe przy wykorzystaniu inteligentnych materiałów byłyby lżejsze, efektywniejsze, a w dodatku biodegradowalne. Przy czym na początek biodegradowalna byłaby tylko zewnętrzna warstwa robota, ale w dalszej perspektywie – całe urządzenie ulegałoby naturalnemu rozkładowi.

Jeśli faktycznie już niedługo roboty będą dosłownie w każdym domu, może warto zastanowić się już teraz nad tym, co zrobimy z olbrzymią ilością odpadów, która przy tym powstanie. Bo kto wie, może będziemy je wymieniać tak często, jak smartfony?

Źródło: Reuters

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-2