reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Hyper Poland Przemysł elektroniczny | 18 stycznia 2016

Hyperloop – podróż z prędkością dźwięku

To połączenie samolotu i superszybkiego pociągu ma mieć postać kapsuły, która porusza się w tubie z prędkością ponad 1000 km/h. Brzmi jak science-fiction? Nic podobnego, Polacy już pracują nad takim transportem.

Polacy pracują nad nowym środkiem transportu, który umożliwiłby podróż np. z Krakowa do Gdańska w 35 minut, z prędkością bliską prędkości dźwięku. Jest to kapsuła poruszająca się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10 kilometrów, dzięki temu znacząco redukujemy opór powietrza. Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne. Konkurs organizowany jest przez firmę SpaceX pod patronatem jej założyciela Elona Muska. Do udziału w konkursie zaproszone zostały uczelnie techniczne i firmy inżynierskie z całego świata. Projekt polskiego zespołu przeszedł do drugiej fazy konkursu, w której wytypowano 300 drużyn spośród zgłoszonych 1200 uczestników.
- Połączyła nas pasja do projektowania. Wywodzimy się z Politechniki Warszawskiej, z wydziału MEiL. Rok temu założyliśmy dwuosobowy inżynierski startup Carbon Workshop. Pewnego dnia odwiedził nas znajomy i powiedział nam o konkursie Hyperloop. Postanowiliśmy podjąć wyzwanie. Zgłosiliśmy się do naszego byłego wykładowcy prof. Janusza Piechny i wspólnie opracowaliśmy pierwszą koncepcję pojazdu – opowiadają o sobie twórcy Hyper Poland. Obecnie w projekt zaangażowało się już 25 osób z Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz firm projektowych. Stoi przed nimi trudne wyzwanie zbudowania prototypu, najpierw w skali 1:24, dzięki któremu inżynierowie zademonstrują technologię i przeprowadzą pierwsze testy. Na początek będzie to model w skali 1:24 wydrukowany na drukarce 3D. Następnym krokiem będzie przygotowanie krótkiego toru testowego oraz małej wersji Hyperloop'a w wersji cargo. - Duży koszt wynika ze skomplikowania projektu. Wydruk będzie składał się z wielu bardzo precyzyjnych elementów, które muszą być wykonane z dużą dokładnością – czytamy na stronie projektu. Uruchomiono już kampanię crowdfundingową, by zebrać fundusze na ten cel. W dniu publikacji tego artykułu, udało się już zebrać 64% zakładanej kwoty, czyli ok. 25,7 tys. PLN, a do końca kampanii jeszcze 27 dni. Źródło: © Hyper Poland
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 09 2020 11:27 V18.6.11-2