reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© katarina tilholm dreamstime.com Nauka | 19 stycznia 2016

Nowa szansa dla tradycyjnych żarówek

Skazane na zapomnienie ze względu na mizerną wydajność, mogą jeszcze powrócić do łask, dzięki pomysłowi badaczy z MIT.
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology znaleźli sposób na ograniczenie strat mocy tradycyjnych żarówek. Znane nam doskonale żarówki praktycznie nie zmieniły się od momentu ich upowszechnienia przez Edisona, a ponad 95% energii jest w nich tracona, w większości w postaci ciepła. Nic więc dziwnego, że mamy do czynienia z triumfalnym pochodem LED-ów, których sprawność sięga nawet 20%.

Tę sytuację może zmienić przełomowa innowacja badaczy z MIT, którzy postanowili ograniczyć straty mocy poprzez – jak to nazywają – recykling światła. Metalowy drucik wewnątrz żarówki został otoczone poprzez specjalne struktury, które wyłapują promieniowanie i odbijają je w stronę włókna, by zostało z powrotem zabsorbowane, a następnie wyemitowane w postaci światła. Owe struktury odbijające energię w postaci „kryształów fotonicznych”, wytworzone są z łatwo dostępnych materiałów, przy zużyciu konwencjonalnych metod produkcji – informuje MIT.

Prototyp wykonany przez naukowców MIT charakteryzował się sprawnością na poziomie 6,6%. To na razie niewielka zmiana, chociaż badacze podkreślają, że sprawność dostępych komercyjnie LED-ów zawiera się w przedziale 5-20%. Poza tym wynalazek wciąż jest we wczesnej fazie rozwoju i jest sporo miejsca do dalszej poprawy. Twórcy nowego rozwiązania zaznaczają, że może ono znaleźć zastosowanie także w innych obszarach, gdzie mamy do czynienia z przemianami energii, np. w termofotowoltaice.Źródło: © MIT

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 21 2018 15:38 V9.3.2-1