reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PIT-RADWAR Przemysł elektroniczny | 17 grudnia 2015

Miliardowy kontrakt PIT-RADWAR

Wczoraj, 16 grudnia, podpisano umowę pomiędzy PIT-RADWAR SA a Skarbem Państwa - Inspektoratem Uzbrojenia na dostawę samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych POPRAD.
Umowa przewiduje dostawę 77 zestawów POPRAD. Wartość kontraktu to 1 083 mln PLN. Program będzie realizowany w latach 2018–2021.

Podstawowym zadaniem systemu POPRAD będzie osłona ważnych obiektów, zgrupowań sprzętu i ludzi przed uderzeniami różnego rodzaju środków napadu powietrznego. System ten wejdzie w skład budowanego systemu obrony przeciwlotniczej kraju krótkiego zasięgu.

Negocjacje w sprawie zakupu zestawów były wynikiem zaproszenia które 24 sierpnia br. wystosował do firmy PIT-RADWAR Inspektorat Uzbrojenia. Zamówienie będzie realizowane w trybie zamkniętym. Pozyskanie zestawów POPRAD zostało ujęte w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych – informuje PIT-RADWAR w komunikacie.

Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy POPRAD uzbrojony jest w rakiety bardzo krótkiego zasięgu GROM/PIORUN i przeznaczony jest do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bardzo krótkich odległościach i małych wysokościach. Poprzez współpracę z systemem rozpoznania i posiadaniem autonomicznego pasywnego systemu wykrywania i śledzenia celów zestaw jest trudny do wykrycia i odporny na zakłócenia. Zestaw posiada wysoką manewrowość. Może pracować w systemie, jak również samodzielnie realizować zadania obrony przeciwlotniczej. Właściwości bojowe zestawu, szczególnie takie, jak wysoka mobilność i możliwość radiowej transmisji danych, zostały podporządkowane jego głównemu zastosowaniu – działaniu w systemach osłony przeciwlotniczej wojsk operacyjnych i zwalczaniu obiektów powietrznych, jak np.: samolotów, śmigłowców oraz bezpilotowych aparatów latających.

W skład SPZR POPRAD wchodzą następujące elementy:
  • opancerzony pojazd bazowy,
  • zintegrowana głowica śledząco-celownicza, zawierająca: cztery wyrzutnie rakiet, sensory optoelektroniczne (kamerę termalną, kamerę światła dziennego i dalmierz laserowy) oraz urządzenie IFF (identyfikacji swój–obcy),
  • system automatycznego, optoelektronicznego śledzenia celu,
  • system nawigacji inercjalnej zintegrowany z GPS,
  • system łączności radiowej i przewodowej,
  • system kierowania ogniem,
  • układy zasilania.
Jednostka ognia zestawu POPRAD składa się z 4 rakiet gotowych do użycia, zamontowanych na głowicy oraz rakiet zapasowych (w skrzyniach). Załogę SPZR POPRAD stanowią dwie osoby: operator i kierowca.Producentem systemu POPRAD jest warszawska spółka PIT-RADWAR SA należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. PIT-RADWAR jest dostawcą systemów radiolokacyjnych i systemów uzbrojenia oraz liderem branży systemów C4ISR. Spółka od kilkudziesięciu lat prowadzi prace badawcze rozwojowe w dziedzinie radiolokacji, radioelektronicznych systemów rozpoznania, systemów automatyzacji i wspomagania dowodzenia oraz powiązanych z nimi systemów uzbrojenia, zwłaszcza przeciwlotniczego. Produkty PIT-RADWAR znajdują się na uzbrojeniu wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP a także na wyposażeniu armii zagranicznych.

Źródło: © PIT-RADWAR

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-2