reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© enruta dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 21 grudnia 2015

Bluetooth Smart zwycięzcą w branży internetu rzeczy

Bluetooth Smart, czyli technologia bezprzewodowej komunikacji o niskim poborze energii, rewolucjonizuje branżę internetu rzeczy.
Bluetooth Smart (wcześniej Bluetooth Low Energy) to nowe rewolucyjne oblicze znanej od lat technologii. Kiedyś używaliśmy jej do połączenia słuchawek z telefonem albo myszki z komputerem. Dzisiaj Bluetooth przewraca do góry nogami świat internetu rzeczy. O komentarz dotyczący rozwoju i perspektyw tej technologii poprosiliśmy Radka Tadajewskiego, CEO firmy © OORT Inc., oferującej rozwiązania z branży automatyki domowej.

- Momentem przełomowym było ogłoszenie przez Apple nowego zastosowania tej technologii radiowej do budowania relacji z klientami w realnym świecie, co umożliwiało zdobycie Świętego Graala branży e-commerce - połączenia marketingu online z offline. Apple nazwał tą technologię iBeacon. Dała ona początek m.in. słynnej już na całym świecie Polskiej Dolinie Beaconowej, z firmami Kontakt.io czy Estimote jako jej globalnymi przedstawicielami – mówi Radek Tadajewski.

Później przyszła kolej na Bluetooth w inteligentnych urządzeniach. – Na początek Bluetooth Samrt zmonopolizował branżę elektroniki do noszenia (wearables), czyli inteligentnych opasek, takich jak Jawbone czy Fitbit oraz inteligentnych zegarków. Dzisiaj - w 2015 roku - setki milionów ludzi nie wyobraża sobie bez nich życia. Każde z tych urządzeń korzysta z Bluetooth Smart – stwierdza Tadajewski.

- W 2014 roku - kiedy narodził się OORT - Bluetooth nie był uznawany za technologię właściwą do inteligentnego domu. Do dzisiaj pamiętam mój spór z szefem analiz jednego z największych banków inwestycyjnych podczas konferencji M2M w Londynie w kwietniu 2014 roku. Twierdził on, że Bluetooth nadaje się tylko do beaconów i wearables i... niczego więcej – wspomina szef OORT.

- Jeszcze tego samego roku nasza idea zaczęła się przebijać - najpierw wśród inwestorów w Dolinie Krzemowej, później w najważniejszych amerykańskich mediach, a pod koniec roku największe firmy z branży IoT zdecydowały się na korzystanie z Bluetooth w swoich produktach. A OORT został oficjalnym Globalnym Ewangelistą Bluetooth – opowiada Radek Tadajewski.

Dlaczego to się udało? Chociażby z powodu następujących zalet, jakimi charakteryzuje się Bluetooth:
  • jest zainstalowany w każdym telefonie i tablecie na świecie,
  • jest super-łatwy w obsłudze - każdy potrafi podłączyć urządzenie Bluetooth do swojego telefonu,
  • jest bardzo energooszczędny,
  • jako jedyna technologia nie wymaga żadnej centralki czy innego zbędnego urządzenia do działania.


- Właśnie z tych powodów dwa lata temu postawiliśmy na Bluetooth, a dzisiaj mogę powiedzieć, że postawiliśmy na zwycięzcę w branży internetu rzeczy. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę nadchodzącą wersję Bluetooth Smart, która przyniesie kolejne rewolucyjne zmiany... ale to jeszcze tajemnica (nad którą ciężko pracujemy w ramach Bluetooth SIG - czyli organizacji, która stworzyła tę technologię) – zdradza Radek Tadajewski.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-1