reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© marcin kempski dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 26 listopada 2015

MON weryfikuje kontrakty

Szef MON Antoni Maciarewicz poinformował, że trwa weryfikacja przygotowywanych głównych kontraktów zbrojeniowych, w szczególności dotyczy to zamówienia na śmigłowce wielozadaniowe oraz na system obrony powietrznej średniego zasięgu (“Wisła”).
Poprzednie kierownictwo MON zadecydowało, że najlepsze oferty przedstawiła amerykańska firma Raytheon (system Patriot jako system obrony powietrznej) oraz firma Airbus Helicopters oferująca śmigłowce Caracal. - Po bliższej analizie okazało się, że zapewne ktoś wprowadził w błąd prezydenta Komorowskiego, bo warunki tego ewentualnego kontraktu (...) dalece uległy zmianie od czasu, gdy był on przedstawiany opinii publicznej. (...) Cena jest nieporównanie wyższa, możliwość dostarczenia produktu - nieporównanie dłuższa, a warunki przejściowe do realizacji nieznane stronie, która miałaby to realizować. Krótko mówiąc, ten kontrakt w istocie nie istnieje – powiedział na temat przetargu na system „Wisła” Antoni Maciarewicz na posiedzeniu sejmowej komisji obrony. Szef MON dodał, że ministerstwo - jest zainteresowane uczciwymi, równoprawnymi i skutecznymi rozmowami z partnerami amerykańskimi, a obrona powietrzna jest istotnym zadaniem i musi zostać zrealizowana.

W przetargu na śmigłowce wielozadaniowe poprzednie kierownictwo MON odrzuciło jako niespełniające wymagań oferty zakładów ze Świdnika, należących do włosko-brytyjskiej grupy AgustaWestland i Mielca - należącego do amerykańskiego koncernu Sikorsky.

Minister Macierewicz powiedział, że jego ostateczne rozstrzygnięcie będzie związane z decyzją Ministerstwa Gospodarki, które negocjuje z producentem warunki offsetu. - Warunkiem podpisania kontraktu są pozytywne negocjacje umowy offsetowej. Czy one zostaną rozstrzygnięte w sposób umożliwiający podpisanie kontraktu, zobaczymy. – Jednocześnie poinformował, że decyzja o wyborze śmigłowca została podjęta mimo bardzo wielu uchybień, widocznych zarówno na etapie wstępnej analizy, jak i sprawdzania technicznych możliwości maszyny. - Dlatego też MON będzie zmierzało do podjęcia tego przetargu na nowo, jeżeli rozstrzygnięcie dotyczące offsetu sprawi, iż kontrakt nie będzie mógł być zawarty. Będziemy liczyli na to, że wówczas fabryki pracujące w Polsce i produkujące w Polsce sprzęt równoważny, a w wielu wymiarach czasem lepszy, będą gotowe do wzięcia udziału w tym przetargu – powiedział minister Macierewicz. Dodał, że MON weryfikuje także sam kształt zamówienia.

Źródło: MON

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2