reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© lavitreiu dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 25 listopada 2015

Giganci inwestują w sztuczną inteligencję

Największe firmy technologiczne na świecie pracują nad rozwiązaniami działającymi w oparciu o sztuczną inteligencję. Kto? Wszyscy!
Chociaż takie osobistości ze świata nowych technologii jak Steve Hawking czy Elon Musk ostrzegają nas przed sztuczną inteligencją i wskazują na konieczność ścisłej kontroli rozwoju tej dziedziny, nie przeszkadza to gigantom takim jak Google, Facebook czy Microsoft osiągać kolejnych sukcesów na polu AI (artificial intelligence). Kto zatem inwestuje w sztuczną inteligencję?
  1. Google: w 2014 roku firma kupiła start-up DeepMind za 400 mln USD, Google koncentruje się na kwestii uczenia się maszyn, a w listopadzie ogłosiło, że system TensorFlow – czyli biblioteki sztucznej inteligencji – będzie dostępny dla każdego.

  2. Facebook: największy na świecie portal społecznościowy w listopadzie poinformował, że znacznie zwiększa nakłady na badania i rozwój w obszarze sztucznej inteligencji. Dotyczy to między innymi asystenta głosowego Facebook M.

  3. Microsoft: firma z Redmond pracuje nad mechanizmami rozpoznawania emocji – to część projektu Oxford, który dotyczy właśnie rozwoju sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

  4. IBM: o Watsonie świat na dobre usłyszał, gdy superkomputer wygrał teleturniej Jeopardy (polskim odpowiednikiem był Va banque). IBM połączył swoje siły z firmą NVIDIA, której procesory znacznie przyspieszyły działanie Watsona.

  5. Skype: firma postawiła na rzecz niezwykle przydatną użytkownikom programu i rozwija system tłumaczący rozmowy na żywo, w którym syntezator mowy przekazuje odbiorcy przetłumaczoną wypowiedź.

  6. Apple: w rozwoju asystenta Siri wspomoże Apple kupiony w tym roku start-up Vocal IQ, oferujący software rozpoznający mowę działający w oparciu o AI.

  7. Amazon: uruchomiony przez firmę fundusz Alexa ma inwestować w rozwój sztucznej inteligencji. 100 mln USD przeznaczonych będzie na skonstruowanie urządzenie, z którym da się porozmawiać, jak z człowiekiem.

  8. Toyota: firma motoryzacyjna przeznaczy w ciągu 5 lat 1 mld USD na uruchomienie i działalność firmy Toyota Research Institute; główna tematyka badań ma dotyczyć zagadnień związanych z poprawą bezpieczeństwa jazdy.

  9. SpaceX: Elon Musk przestrzega przed zagrożeniami związanymi ze sztuczną inteligencją, ale jednocześnie finansuje rozwój bezpiecznej sztucznej inteligencji, na co przeznaczył przeznaczył 10 mln USD. Pracami zajmie się 37 zespołów z całego świata, które wygrały konkurs organizowany przez Future of Life Institute.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 21 2018 15:38 V9.3.2-1