reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PARC Przemysł elektroniczny | 24 listopada 2015

Chip, który wybucha na żądanie

PARC, ośrodek badawczy firmy Xerox, rozszerzył wielomilionową umowę z DARPA dotyczącą prac nad samoniszczącą elektroniką.
Program DARPA Vanishing Programmable Resources ma na celu opracowywanie samoniszczącej elektroniki. Inżynierowie z PARC Xerox już we wrześniu zaprezentowali układ scalony, który dosłownie wybucha, a proces niszczenia inicjowany jest zdalnie. W tej chwili wykorzystuje się do tego laser, ale sygnał optyczny można zastąpić sygnałem radiowym, fizycznym przełącznikiem lub bodźcem chemicznym.

Technologia DUST (Disintegration Upon Stress Release Trigger) opracowywana jest w ramach programu Vanishing Programmable Resources (VAPR) amerykańskiej rządowej agencji wojskowej DARPA. Do budowy układu scalonego wykorzystuje się hartowane szkło, które rozpada się na maleńkie kawałeczki, dzięki czemu nie ma możliwości odzyskania danych zapisanych w chipie.

- Ta technologia zapewni ochronę danych zarówno przedsiębiorstwom, jak i osobom prywatnym – podkreśla Gregory Whiting, manager PARC i główny badacz projektu DUST.

Destrukcja takiego układu scalonego wygląda naprawdę spektakularnie:

https://www.youtube.com/embed/zuoFO4W2FdM

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2