reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© shawn hempel dreamstime.com Nauka | 26 października 2015

3 nowe megatrendy w elektronice

IDTechEx, firma zajmująca się analizą innowacyjnych technologii w elektronice, wskazuje na trzy futurystyczne megatrendy w naszym przemyśle.
Poprzez śledzenie opinii uznanych ekspertów i czołowych firm w branży elektronicznej, analitycy IDTechEx sformułowali tezę o trzech nowych megatrendach: elektronice strukturalnej (structural electronics, SE), elektronice drukowanej 3D (3D printed electronics, 3DPE) oraz niezależnych energetycznie pojazdach (energy independent electric vehicles, EIVs).

Elektronika strukturalna zastępuje tradycyjne podejście do komponentów elektronicznych, zamkniętych najczęściej formie obudowy. Pojawiają się innowacyjne rozwiązania, zawierające wbudowane w sobie elementy układu elektronicznego, takie jak inteligentna skóra czy e-tekstylia. Jako przykład IDTechEx podaje prace jednej z największych japońskich firm motoryzacyjnych, pracującej nad ultra lekkimi, wzorowanymi na wewnętrznej strukturze kości ptaków i wykonywanymi w technice druku 3D siedzeniami, w których dodatkowo wbudowano struktury elektryczne i elektroniczne, czyniąc je tym samym komponentem 3DPE.

Podobnie, zespół inżynierów z Australii, USA i Wielkiej Brytanii, zaprezentował samochód, którego cały korpus, dzięki wbudowanym elementom elektronicznym, stanowi swojego rodzaju superkondensator. Z kolei jeden z japońskich liderów rynku chemicznego stwierdził w rozmowie z IDTechEx, iż materiały z dziedziny elektroniki strukturalnej stanowią obecnie jeden z jego najważniejszych priorytetów.

Dr Peter Harrop opisuje natomiast trzeci z owych megatrendów, samowystarczalne energetycznie pojazdy. W istocie, istnieją one już obecnie w formie konstrukcji poruszających się pod i na wodzie, samolotów czy pojazdów drogowych. Bazują one przede wszystkim na energii słonecznej, lecz niejednokrotnie posiadają także inne systemy pobierania energii, np. z fal czy wiatru. Większość jednak bazuje na elastycznych elementach fotowoltaicznych, odnotowujących niezwykle szybki rozwój. Jako przykład podano ultra lekkie soczewki Fresnel od Sumitomo Electric, zwiększające efektywność energetyczną pojazdów o 44%.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2