reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© vladek dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 23 września 2015

Umowa konsorcjum PGZ do programu “Gryf” podpisana

W siedzibie PGZ w Radomiu została dzisiaj podpisana umowa konsorcjum w celu złożenia oferty na system bezzałogowych statków powietrznych średniego zasięgu o kryptonimie „Gryf”.
W skład konsorcjum wchodzą: PGZ SA, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 SA, PIT-Radwar SA, MESKO SA oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA. Liderem konsorcjum jest PGZ SA.

W ramach podpisanego porozumienia, spółki pod przewodnictwem PGZ złożą wspólną ofertę w zakresie produkcji, rozwoju, modernizacji oraz utrzymania systemu bezzałogowych statków powietrznych. Podstawą do jego opracowania będzie system Hermes 450, produkowany przez firmę Elbit Systems Ltd. – jednego z wiodących producentów SBSP na świecie.
- Konsorcjum pozwoli na opracowanie nowoczesnego systemu bezzałogowych statków powietrznych, który będzie odpowiadał wymogom polskich Sił Zbrojnych – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGZ. – Dzięki szerokiemu udziałowi strony polskiej oraz współpracy z zagranicznym partnerem w postaci Elbit Systems, Polska ma szansę opracować własną wersję systemu bezzałogowych statków powietrznych średniego zasięgu z możliwością ich późniejszej sprzedaży na rynki zewnętrzne – podkreślił Dąbrowski.

Dodatkowo, spółki konsorcjum będą odpowiedzialne za budowę Centrum Kompetencyjnego BSP (na bazie istniejącej już infrastruktury WZL nr 2), które będzie realizowało prace w zakresie budowy, modernizacji, serwisowania i szkolenia, a w przyszłości także projektowania.

W ubiegłym tygodniu PGZ podpisała umowę o współpracy z izraelską firmą, której celem jest dostarczenie polskiej armii systemu bezzałogowych statków powietrznych (SBSP) kategorii taktyczne średniego zasięgu.

- Dzięki osiągniętemu porozumieniu, Polska Grupa Zbrojeniowa będzie mogła rozwijać kompetencje w sektorze lotniczym, który należy do strategicznych punktów realizacji „Strategii Grupy Kapitałowej PGZ na lata 2015-2030”. Pomóc w tym ma pełny transfer technologii połączony z wiedzą i zdolnościami operacyjnymi polskich spółek zbrojeniowych – przekonuje Dariusz Sokólski, członek zarządu PGZ.

Program „Gryf” zakłada dostarczenie dronów taktycznych średniego zasięgu dla polskiego wojska. Zgodnie z wymogami MON, system ten ma posiadać możliwości w zakresie wykorzystania uzbrojenia.

---
Źródło: PGZ

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2