reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© dmitriy shironosov dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 18 września 2015

PGZ i Elbit wspólnie zaoferują drony

Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Elbit Systems Ltd. podpisały umowę o współpracy dotyczącą opracowania bezzałogowców dla polskiej armii w programie Gryf.

W ramach porozumienia PGZ, jako lider, i Elbit Systems, jako poddostawca, wspólnie złożą ofertę do Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej na systemu bezzałogowych statków powietrznych (SBSP) kategorii "taktyczne średniego zasięgu" w programie Gryf. Elbit oferuje drony z rodziny Hermes, w tym SBSP typu Hermes 450, na bazie którego powstanie odpowiedni produkt dla Sił Zbrojnych RP. Zgodnie z podpisaną dzisiaj umową Elbit zapewni transfer niezbędnej technologii, a dzięki jej spolonizowaniu montaż płatowca oraz produkcja głównych komponentów będzie odbywać się w Polsce. Porozumienie przewiduje także możliwość produkcji nowej konstrukcji na rynki zewnętrzne.
- Podpisujemy dzisiaj porozumienie z Elbit, aby wygrać postępowanie w programie "Gryf", dokonać transferu technologii, a docelowo produkować własne drony średniego zasięgu w oparciu o System BSP typu Hermes 450 - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGZ.
SBSP Hermes 450 są używane m.in. w Izraelu, Wielkiej Brytanii i Brazylii. - Hermes 450 wykazał się wysoką przydatnością operacyjną we współczesnych konfliktach zbrojnych i akcjach stabilizacyjnych nie tylko na Bliskim Wschodzie, czy w konflikcie afgańskim, ale także w innych częściach świata. SBSP Hermes 450 wykonał ponad 500 000 godzin lotów operacyjnych, osiągając wysoki poziom niezawodności i bezpieczeństwa. Konstrukcja ta jest obecnie jednym z nielicznych SBSP w kategorii Taktyczne Średniego Zasięgu (TSZ), który jest w stanie spełnić wszystkie wymagania operacyjne określone w wymaganiach Ministerstwa Obrony Narodowej. Warto dodać, że w przypadku wyboru przez polską armię kolejnego członka rodziny Hermes, SBSP Hermes 900 będzie możliwość wykorzystania tej samej infrastruktury dla bezzałogowych systemów taktycznych średniego zasięgu i samolotów typu MALE – czytamy w komunikacie prasowym. - Elbit Systems jest jednym z wiodących producentów BSP na świecie. Posiadamy doświadczenie i wiedzę obejmujące cały łańcuch wartości: od projektowania przez konstrukcję aż po eksploatację. Chcemy być obecni na polskim rynku i dostarczyć najlepsze rozwiązanie spełniające wymogi Ministerstwa Obrony Narodowej w zakresie taktycznych BSP w kooperacji z polskim przemysłem obronnym. We współpracy z Elbit polskie firmy będą mogły rozwinąć wyjątkowe na skalę światową kompetencje w tych obszarach – powiedział Elad Aharonson, wiceprezes Elbit Systems Ltd. Elbit współpracuje już z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 S.A., proponując produkcje najważniejszych elementów w oparciu o pełny transfer technologii, jak również rozwiązania całkowicie polskie. – Doświadczenie należących do PGZ WZL nr 2 i kompetencje Elbit pozwolą na opracowanie nowoczesnego systemu bezzałogowych statków powietrznych, który będzie dostosowany do wymogów współczesnego pola walki oraz potrzeb polskiej armii – powiedział Dariusz Sokólski, członek Zarządu PGZ S.A odpowiedzialny za rozwój.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 19 2020 16:22 V18.0.1-2