reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© saniphoto dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 17 września 2015

Perowskity – nadzieja branży fotowoltaicznej

W branży półprzewodników jednym z najmodniejszych wyrazów jest „grafen”, natomiast fotowoltaika odmienia przez wszystkie przypadki „perowskity”.

Perowskity to minerały, które mogą zastąpić krzem jako główny budulec ogniw słonecznych. Jedną z największych zalet takich ogniw jest wydajność: w 2014 roku uzyskano perowskitowe ogniwa słoneczne o wydajności przekraczającej 20%. To niesamowite osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że w 2006 roku wydajność ta była na poziomie 2,2% - czytamy w raporcie firmy IDTechEx.
Portal Printed Electronics World szacuje, że wartość rynku ogniw perowskitowych wyniesie 214 mln USD w 2025 roku.
Ale to nie wszystko, bo perowskitowe ogniwa są o wiele bardziej przyjazne środowisku od tradycyjnych rozwiązań. Panele PV oparte na krzemie są wymagające jeśli chodzi o proces produkcji. Niezbędne jest pomieszczenie o wysokiej czystości, czyli cleanroom, a temperatura konieczna do nanoszenia cienkich warstw półprzewodnikowych często przekracza 1000 stopni C, więc wydatek energetyczny na te procesy jest duży. Z kolei produkcja perowskitowych ogniw jest tania i nie pochłania zbyt dużo energii. Tak więc fotowoltaika ma nadzieję na prawdziwy przełom, a w dodatku być może tym razem, nie będziemy musieli gonić świata i to polska spółka zaoferuje najnowocześniejsze technologie w tej branży. Oczywiście chodzi o Saule Technologies, firmę założoną przez Olgę Malinkiewicz – naukowiec, która opracowała nowatorską technologię produkcji ogniw perowskitowych. Metoda Malinkiewicz jest tańsza od obecnie stosowanych na świecie metod produkcji ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów, wykorzystywane są również bardziej stabilne materiały, które nie wymagają stosowania wysokich temperatur. Nic więc dziwnego, że Saule Technologies pozyskało inwestora. - Po roku nawiązywania kontaktów i budowania relacji na rynku międzynarodowym oraz intensywnych prac badawczych firma podpisuje umowę z jednym z największych japońskich inwestorów, Hideo Sawada. Wydarzenie zbiegło się z dwoma innymi sukcesami. Spółka otrzymała dotację rządową z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także nawiązała współpracę z ARP Venture – czytamy w oficjalnym komunikacie spółki. Dzięki dofinansowaniu z NCBR na kwotę 25,5 mln PLN, a także zaangażowaniu kapitału japońskiego inwestora, spółka będzie mogła zrealizować kluczowy projekt i przyspieszyć komercjalizację wynalazku. Wartość realizowanego projektu to ponad 34 mln PLN. Natomiast fundusz ARP Venture, w zamian za symboliczny jeden udział w Saule Technologies, będzie rozpowszechniał wynalazek firmy w polskim przemyśle. Saule Technologies to spółka technologiczna, która jako jedna z pierwszych na świecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów. Jej misją jest połączenie ogniw perowskitowych z produktami, które istnieją na rynku. W tym celu firma pracuje nad stworzeniem elastycznego i półprzezroczystego ogniwa na bazie folii PET. Spółkę, wspólnie z Piotrem Krychem i Arturem Kupczunasem, założyła Olga Malinkiewicz, polska fizyk, która opracowała niskotemperaturową technologię wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów. W grudniu 2014 roku w Bostonie Saule Technologies zaprezentowało pierwszy na świecie drukowany perowskit. --- Foto: © Saule Technologies
reklama
reklama
October 14 2021 17:14 V18.25.1-1